İn vitro fertilizasyon tedavisi alan hastalarda düşük over rezervinin tiroid otoantikorları varlığı ile ilişkisi
Relation between low ovarian reserve and thyroid antibodies in patients who underwent ivf treatment
- Tez No: 422769
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Otoimmün bir hastalık olan Hashimoto tiroiditinin over disfonksiyonu ve over rezervinin azalmasıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı tiroid otoantikor varlığının over rezervi ile ilişkisini ve gebelik sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Tasarım: Retrospektif çalışma Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'nde 2005-2015 yılları arasında İVF tedavisi görmüş hastalar üzerinde yapılan retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada 2005-2015 yılları arasında 1030 inferil hastanın siklusuna ait veriler incelendi. Çalışma kriterlerine uymayan 224 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada tiroid otoantikorlarından herhangi biri (anti-TPO veya anti T) pozitif ve negatif olan hastalar gruplandırıldı. 40 yaş ve üzeri ve toplanan oosit sayısı ≤ 3 olan hastalar kötü ovaryen yanıtlı olarak kabul edildi. Tiroid otoantikorları pozitif olan kötü ve normal ovaryen rezervli hastalar kıyaslandı. Tiroid otoantikorları pozitif hastaların gebelik sonuçları üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç: Çalışmamızda tiroid otoantikoru pozitif olan normal ve kötü over rezervli hasta grupları karşılaştırılmıştır. Kötü over rezervli hasta grubunda normal over rezervli hasta grubu ile kıyaslamada tiroid otoantikor pozitifliği yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( % 63,9 ve % 51; p< 0,001). Sadece oosit sayısı ≤ 3 olan hasta grubunda tiroid otoantikor pozitifliği, oosit saysı > 3 olan hasta grubu ile kıyaslamada yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( % 66,8 ve % 50,3; p< 0,001). Kötü ve normal over rezervli olan gruplar arasında anti-TPO pozitifliği arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır ( % 54,5; % 45,5; p>0,05). Oosit sayısı 3 olan hasta grubu ile kıyaslamada anti-TPO pozitifliği arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir ( % 47,7; % 39,7; p< 0,05). Tiroid otoantikor pozitif olan grubun otoantikor negatif olan grupla kıyaslamada klinik gebelik oranı düşük ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu ( % 27,2; % 36,4; p< 0,05). Devam eden gebelik ve abortus oranlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı ( sırasıyla; %23,8; %18,8; %19,7; % 11,6; p >0,05). Hipotiroidinin gebelik sonuçları üzerine etkisi değerlendirildiğinde; TSH değeri yüksek( TSH ≥2,5 mU/ml) ve otoantikor pozitif olan grupta klinik gebelik oranı daha düşük ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0,05). Devam eden gebelik oranları kıyaslandığında gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p> 0,05). Sonuç: Bulgularımız tiroid otoantikor pozitifliğinin düşük over rezervi ile ilişkisi hipotezini desteklemektedir. Ayrıca tiroid otoantikorları pozitifliği klinik gebelik sonuçlarını olumsuz yönde etkilediğini, devam eden gebelik ve abortus üzerine etkisi olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Hashimoto's thyroiditis is an autoimmune disease and it is proposed that there may be relations between Hashimoto's thyroiditis and ovarian dysfunction and/or reduced ovarian reserve. The aim of this study was to investigate the relations between presence of thyroid antibodies and ovarian reserve and pregnancy outcomes. Study Design: Retrospective study Materials and Methods: This is a retrospective analysis of patient characteristics who had undergone IVF treatment between 2005 – 2015 at Department of Gynecology and Obstetrics, Gazi University Hospital. Data regarding IVF cycles of 1030 infertile patients was analyzed. 224 patients was excluded according to exclusion criterias. The patients were grouped according to positivity of thyroid antibodies (Anti-TPO or Anti-T). Patients over 40 years age with 3 or less number of oocyte collected were defined as poor ovarian response. Patients who tested positive for thyroid antibodies whether they were poor or normal ovarian reserves were compared, also pregnancy outcomes were analyzed. Results: Patients groups who all tested positive for thyroid antibodies whether they were poor or normal ovarian reserves were compared. Antibody positivity was significantly higher in poor ovarian reserve group than in normal ovarian reserve group (63,9% and 51%, p< 0,001). Antibody positivity was significantly higher in 3 or less number of oocyte group than in 4 or more number of oocyte group (66,8% and 50,3%, p< 0,001). There was not significant difference of anti-TPO antibody positivity ratios between poor and normal ovarian reserve groups (54,5% and 45,5%, p>0,05). Anti-TPO antibody positivity was significantly higher in 3 or less number of oocyte group than in 4 or more number of oocyte group (47,7% and 39,7%, p< 0,05). Pregnancy rates were significantly lower in antibody positive group than in antibody negative group (27,2% and 36,4%, p< 0,05). There was no statistically significant differences in ongoing pregnancy and abortion rates between antibody positive and negative groups (23,8%, 18,8%, 19,7% and 11,6% respectively, p >0,05). When effect of hypothyroidism on pregnancy outcomes is evaluated, clinical pregnancy rate were significantly lower in patients with high TSH levels (≥2,5 mU/ml) and antibody positivity (p< 0,05). There were no significant difference between groups in ongoing pregnancy rates (p> 0,05). Conclusions: Results of this study supports the hypothesis regarding presence of relation between thyroid antibody positivity and poor ovarian reserve. We think that thyroid antibody positivity has an negative effect on clinical pregnancy outcomes however ongoing pregnancy and abortion rates are not affected.