Ön lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin pratik eğitime ilişkin görüşlerinin uygulama oteli perspektifinden belirlenmesi
Determination of the opinions of students receiving tourism education at associate degree level from practical hotel perspective
- Tez No: 638415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Turizm sektörü her geçen gün hızlı bir gelişim ve büyüme göstermektedir. Bununla birlikte önemli oranda istihdam olanaklarını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla turizm sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağının turizm eğitimi almış kişilerden olması kaçınılmaz bir gerçektir. Turizm sektöründen en yüksek faydanın sağlanabilmesi ancak etkin ve kaliteli bir turizm eğitimi ile mümkündür. Bu araştırmanın temel amacı, Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu ile Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda turizm eğitimi alan ön lisans öğrencilerinin uygulama oteli algılarının değerlendirilmesidir. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için 03.10.2019-07.10.2019 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda turizm eğitimi alan 147 ön lisans öğrencisine, 10.10.2019-15.10.2019 tarihleri arasında ise Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu'nda turizm eğitimi alan 259 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilerin uygulama oteli algılarının belirlenmesi için hazırlanan anket formu,“Mesleki Deneyim Kazanma ve Mesleki Eğitim İmkânları”olmak üzere 2 boyuttan oluşmaktadır. Nicel yöntemin kullanıldığı bu araştırmada elde edilen verilerin aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış ve değişkenler arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla Mann-Whitney U Testi ile Kruskal Wallis H Testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, turizm eğitimi alan ön lisans öğrencilerinin uygulama oteline yönelik algılarının cinsiyet, sınıf, okunan bölüm ve program değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer taraftan mezun olunan lise, turizm sektöründe mesleki deneyim sahibi olma, uygulama otelinde çalışma durumu ve bağlı olunan üniversite değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca araştırmaya katılan 406 ön lisans turizm öğrencisinin okudukları meslek yüksekokulunda uygulama otelinin olmasından memnuniyet duydukları ve turizm eğitimi veren her meslek yüksekokulunda da uygulama otelinin olması gerektiğini düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is developing and growing rapidly every single day. With its growth, it also brings significant employment opportunities. Therefore, it is an inevitable fact that the qualified human resources needed by the tourism sector are those who have received tourism education. The highest benefit from the tourism sector is only possible with an effective and quality tourism education. The main purpose of this research is to evaluate associate students' perceptions of the practice hotel who study tourism at Gaziantep University, Tourism and Vocational School of Hotel Management Department and Adıyaman University Vocational School of Social Sciences. To achieve this aim, a questionnaire was applied to 147 students who are students of Adıyaman University Vocational School of Social Sciences between the dates 03.10.2019-07.10.2019 and the 259 students who are students of Gaziantep University, Tourism and Vocational School of Hotel Management Department between the dates of 10.10.2019-15.10.2019. Within the scope of the research, the questionnaire form prepared for determining students' perceptions of the practice hotel consists of 2 dimensions as“Gaining Professional Experience”and“Vocational Training Opportunities”. The arithmetic means, standard deviation, frequency and percentage values of the data obtained in this study using the quantitative method were calculated and Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis H test were performed to determine whether there was a significant difference between the variables. As a result of the research, it has been determined that the perceptions of the associate students who have received tourism education differed according to gender, class, department and program variables. On the other hand, no significant differences were determined according to the high school graduated, having professional experience in the tourism sector, working status in the application hotel and university variables. Besides, it has been determined that 406 associate degree tourism students who participated in the research are pleased to have practice hotels in their vocational school and they think that there should be a practice hotel in every vocational school that provides tourism education.