Kronik boyun ağrısı olan kişilerde mental yorgunluk, vücut farkındalığı ve bilgece farkındalığın incelenmesi
Examining mental fatigue, body awareness, and mindfulness in people with chronic neck pain
  1. Tez No: 862347
  2. Yazar: SELENAY AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, kronik boyun ağrısı olan kişilerin mental yorgunluk, vücut farkındalığı ve bilgece farkındalıklarını incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya H.Ü. Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği'ne boyun ağrısı şikayetiyle başvurup, tarafımıza yönlendirilen 33 hasta ve 33 sağlıklı gönüllü katıldı. Çalışmaya katılan bireylerin fiziksel durumları [servikal bölge eklem hareket açıklığı (EHA), postür, ağırlık aktarma simetrisi], farkındalık durumları [vücut farkındalığı, boyun farkındalığı, bilgece farkındalık, vücut içi farkındalık (interosepsiyon, propriosepsiyon, vertikalite algısı, ağırlık aktarma simetrisi farkındalığı), vücut dışı farkındalık], mental yorgunlukları, anksiyete-depresyon durumları ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. Servikal EHA ve propriosepsiyon duyusu Cervical Range of Motion cihazı ile; ağırlık aktarma simetrisi ve farkındalığı iki adet dijital tartı ile; vertikalite algısı kova testi ile; vücut dışı farkındalık Sağ-Sol Karışıklık El testi ile değerlendirildi. Diğer değerlendirmelerde; postür için“New York Postür Değerlendirme Testi”, vücut farkındalığı için“Vücut Farkındalık Anketi (VFA)”, boyun farkındalığı için“Fremantle Boyun Farkındalık Anketi (FreBFA)”bilgece farkındalık için“Beş Faktörlü Bilgece Farkındalık Ölçeği-Kısa Formu (BFBFÖ-K)”, interosepsiyon duyusu için“Multidimensional Assesment of Interoceptive Awareness-2 (MAIA-2)”, mental yorgunluk için“Zihinsel Yorgunluk Ölçeği (ZYÖ)”anksiyete için“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”, depresyon için“Beck Depresyon Ölçeği (BDE)”ve yaşam kalitesi için“(SF-12)”kullanıldı. Ek olarak yalnızca çalışma grubunda boyun özür seviyesi için“Boyun Özürlülük Anketi (BÖA)”, ağrı öz-yeterlilik için“Ağrı Öz-Yeterlilik Anketi”, ağrı şiddeti için "Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı ve ağrı frekansı ve durasyonu sorgulandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate mental fatigue, body awareness, and mindfulness in individuals with chronic neck pain. A total of 33 patients referred to us from the Hacettepe University Neurosurgery Outpatient Clinic with complaints of neck pain and 33 healthy volunteers participated in the study. The participants' physical status [cervical range of motion (ROM), posture, weight-bearing symmetry], awareness levels [body awareness, neck awareness, mindfulness, internal body awareness (interoception, proprioception, perception of verticality, awareness of weight-bearing symmetry), external body awareness], mental fatigue, anxiety-depression levels and quality of life of were evaluated. Cervical ROM and proprioception were assessed with the Cervical Range of Motion device; weight-bearing symmetry and awareness were assessed with two digital scales; perception of verticality was assessed with the bucket test; and external body awareness was assessed with the Right-Left Confusion Hand Test. Other assessments included:“New York Posture Rating Test”for posture,“Body Awareness Questionnaire (BAQ)”for body awareness,“Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreNAQ)”for neck awareness,“Five Facet Mindfulness Questionnaire – Short Form (FFMQ-SF)”for mindfulness,“Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness-2 (MAIA-2)”for interoception,“Mental Fatigue Scale (MFS)”for mental fatigue,“Beck Anxiety Inventory (BAI)”for anxiety,“Beck Depression Inventory (BDI)”for depression and“Short Form-12 (SF-12)”for quality of life. Additionally, only for the patient group,“Neck Disability Index (NDI)”was used to assess neck disability,“Pain Self-Efficacy Questionnaire (PSEQ)”for pain self-efficacy, and“Visual Analog Scale (VAS)”for pain intensity, and data on pain frequency and duration were collected.