Kriptojenik inme geçiren, pfo saptanmayanhastalarda maksimal atriyal septal hareketamplitüdünün sol atriyal apendiks akımıylailişkisi
The relationship between maximal atrial septal excurtion and left atrial appendix flow in cryptogenic stroke patients without patent foramen oval
- Tez No: 638491
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç Patent foramen ovale (PFO) saptanmayan,Kritojenik İnme hastalarında; Sol atriyal appendix (SAA) sistolik akım velositesi ve Atriyal septal hareket amplitüdü (MASE) arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi Metod Çalışmaya 18-65 yaş arası ,nedeni bilinmeyen inme tanısı almış ve kardiyoembolik kaynak araştırılması amacıyla detaylı kardiyak incelemeye tabi tutulan 30 hasta alındı.Hastaların öncelikle özgeçmiş,soygeçmişi sorgulandı.Sonrasında her hasta Elektrokardiyografi (EKG) ve Transtorasik Ekokardiografi (TTE) incelemesine alındı.2boyutlu TTE'de,standart teknikler kullanılarak M-mode ve Doppler çalışmaları gerçekleştirildi. MASE subkostal görüntüleme penceresinde atrial mid-septuma M-mode cursoru koyarak ölçüldü TTE sonrası,hastalar Transözofageal Ekokardiyografi (TEE) e alındı ve SAA çıkış yolunda PW doppler konularak SAA sistolik akım velositesi ölçüldü. Atriyal septal hareket amplitüdü (MASE) ile sol atriyal apendiks sistolik akım hızı (SAA Vel.) arasındaki ilişki spearman korelasyon katsayısı hesaplanarak belirlendi Bulgular SAA akım hızı ile atriyal septal hareket ampiltüdü arasında anlamlı, negatif bir korelasyon vardır. SAA ve diğer ekokardiyografi k parametreler (LVDÇ,LADÇ,E,A,E',A',Des.Zmn) arasındaki korelasyon tek tek incelendiğinde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç Çalışmamızın sonucuna göre; MASE artışının, LAA sistolik akım hızındaki azalmanın bir belirteci olabileceğini düşünmekteyiz.Bu çalışma;LAA sistolik akım hızını etkileyen ve yansıtan diğer parametrelerin detaylı olarak inceleneceği daha kapsamlı çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Object to examine whether a correlation exists between LAA systolic fl ow velocity and maximal atrial septal excurtion(MASE)In Cryptogenic stroke patients without Patent foramen ovale Methods This study includes 30 patients between 18-65 aged who took cyrptogenic stroke diagnosıs and applied for detailed cardiac examinatıon to neurology and cardiology clinics. ..After providing a medical history and undergoing a physical examination,each patient underwent ECG and echocardiographical examination.Two dimensional echocardiography,M-mode and Doppler studies were performe d using standart techniques..In the Subkostal imaging;Atrial septal excurtion was measured by putting M-mode cursor on midseptum.After TTE,patients underwent TEE. SAA systolic fl ow velocity was measured by putting pulse wave doppler cursor on SAA outfl ow.Associations between LAA systolic fl ow velocıty and MASE were determined by using speaman correlation coeffi cient. Results A negative correlation was observed between LAA systolic fl ow velocity and MASE. When relations among ecocardiographic parametres (LADD, LVEDD, E,A,E',A', Des Time) were examined one by one, no other signifi cant correlatıon was observed Conclusion According to our study's results; we think that the increase of MASE may be an indicator for the decrease of LAA systolic fl ow velocity. This result would keep light to the other future comprehensive studies which contain other parameters which may affect and may refl ect LAA function .