Sunni muslim religiosity in The UK Muslim diaspora: Mosques in Leeds compared
  1. Tez No: 638498
  2. Yazar: AYDIN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. SEAN MCLOUGHLIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tez, Müslüman Diaspora'daki modernlik, göç, dinsel ve etnik farklılıkların geniş bağlamına karşın Leeds şehrindeki Sünni İslam'ı araştırır. Birinci bölümde, modern elit düşünceyi Selefiyye/Islamcılık ve (yeni)gelenekçilik gibi kitlesel hareketlerden ayıran modernite kavramına Müslümanların çok bilinen yaklaşım tipolojisini incelerim. Özellikle sömürge altında bulunan Hindistan ve Mısır'da bu (Islamcı ve gelenekçi) eğilimler üzerinde onların İngiltere'deki etkisinin tartışılmasına bir giriş olarak dururum. İkinci bölümde, Güney Asya ve Ortadoğulu Müslümanların yaşamış oluğu göçün temel süreç ve aşamalarını ve onların bağlantılı olduğu Birleşik Krallıkta yapılandırılmış olan yeni gelenekçi ve Islamcı/Selefi hareketleri sıralarım. Üçüncü bölüm, Leeds'te 4 farklı Sünni camide 40 kişiden oluşan camii cemati, imam ve alimlerin görüşlerini araştıtırken kullandığım niteliksel metodoloji (gözlem ve röportaj) hakkında bir çalışma ortaya koyar. Dördüncü bölümde, bu dört camiyi genel tarihleriyle ve şehirdeki diğer cami dağılımlarını inanç ve ibadetler açısından aralarındaki etnik ve dini farklılıkları ortaya koyarak detaylandırırım. Beşinci bölüm, Kurban Bayramı'nın zamanlanması ve Leeds Müslüman Topluluğu'nun toplumun diğer kesimleriyle iletişim kurmadaki çalısması gibi örnek olgu incelemeleriyle Sünni Müslümanlar arasında bir birlik kurma derecesindeki zorluğun altını çizer. Altıncı bölüm sıradan Müslümanlar için dini otoritenin örneklerini inceler, bunu yaparken de her zaman en uzman olmasalar da cami imamlarının cami cemaati ile olan hergünki yakın ilişkisinden dolayı onların dini tavsiye (fetva) sağlayan anahtar kişiler olduğunu iddia eder. Bununla birlikte, ayrıca farklı eğilimler içinde bulunan alimler tarafından verilen fetvaları kısa örnek olay incelemesi olarak araştırırım. Son olarak, yedinci bölüm çoğu sıradan Sünni Müslümanın ve din uzmanlarının dini pratikleri uygulamada herhangi bir mezhebi takip etmenin önemini ifade etmelerinin yanısıra içtihadın gerekliliğini de beyan ettiklerini ortaya koyar. Bu, beni Birleşik Krallık'ta bir müçtehidin sahip olması gerekli özelliklerin tartışılmasına sevk eder. Sonuç olarak, benim kanıtım şudur ki Leeds'teki Sünni Müslümanın dini hayatı etnik ve mezhep eğilimlerinden derinden etkilenerek varlığını sürdürür.
Özet (Çeviri)
In modernity traditional Islam has been challenged by a separation from various spheres of life, first under colonial powers and then independent nation-states. Traditional patterns of religious authority have further been undermined by individualism and the pluralisation of sources of knowledge in an age of new media. In the context of migration to the West, some scholars have argued that modern Muslim identities are becoming more secularised and individualised. However, in a local case study of Sunni religiosity in the UK, I show that, overall, this is not the case in the city of Leeds. In Chapter 1 I examine a three-part typology of Muslim responses to modernity dwelling on the orientations of reformists and (neo)traditionalists. In Chapter 2 I outline the migrations which have seen South Asian and Middle Eastern Muslims and their associated (neo)traditional and reformist movements established in the UK. Chapter 3 offers an account of the qualitative methodology I used in researching the views of around 40 imams, scholars and members of the congregation across four different Sunni mosques in Leeds. In Chapter 4 I locate these mosques and their history, unpacking key ethnic and religious differences. Chapter 5 underlines the difficulty of establishing Muslim unity through case studies of the celebration of 'Eid al-Adha and the work of Leeds Muslim Forum. Chapter 6 argues that although not always the most expert in terms of authority, mosque imams are the key providers of religious advice to their congregations. Chapter 7 suggests that while most Sunni Muslims and religious experts in Leeds assert the importance of following a school of law (taqlid), they also affirm the desirability of use of ijtihad (independent reasoning) by a mujtahid (one 4 qualified to exercise ijtihad) in the specific contexts of the UK. Overall, Sunni Muslim religiosity in Leeds remains deeply influenced by tradition, something reinforced by ethnicity and sect.