İş becerikliliğinin iş tatmini üzerine etkisi
Job satisfaction of job crafting effect on
  1. Tez No: 638499
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. BURÇAK VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada ulusal yazında henüz araştırma konusu yapılan iş becerikliliği ve iş becerikliliğinin ilişkisi olduğu düşünülen iş tatmini kavramları incelenmiştir. Çalışmada ulusal yazında ve literatür taramalarında kavramlar arası ilişkiyi ele alan araştırmaların sınırlı sayıda yapıldığı tespit edilmiştir. Uluslararası araştırma bulguları dikkate alınarak araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Geliştirilen hipotezlerin testi için telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren organizasyonların 203 çalışanından veriler toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kolayda örnekleme yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Hipotez testine ilişkin bulgulardan iş becerikliliğinin iş tatmini üzerinde kısmi etkisi, ilişkisel beceriklilik ve bilişsel beceriklilik bulgularında ise önemli ölçüde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Görev becerikliliği iş tatminini anlamlı düzeyde etkilememiştir. İş becerikliliğine ilişkin bütünsel analizler sonucunda ise iş becerikliliği davranışının ilişkisel ve bilişsel boyutta artmasıyla iş tatmin düzeyinin de arttığı; dolayısıyla iş becerikliliğinin iş tatmininin önemli bir öncülü olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları yorumlanarak kısıtlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study the concepts of job crafting and job satisfaction, which are thought to be related to the job crafting in the national literature, have been discussed. In this study , literature scans were conducted and it was determined that there were no studies in national literature that deal with the relationship between concepts. The research hypothesis(s) has been developed taking into account the international research findings. For the testing of the developed hypotheses, data were collected from 203 employees of organizations operating in the telecommunications sector. In collecting data, easy sampling method and survey technique were used. From the findings related to the hypothesis test, it was determined that job crafting has a partial effect on job satisfaction, while relational crafting and cognitive crafting findings have a significant effect.. Job crafting did not significantly affect job satisfaction. As a result of the holistic analysis of job crafting, the level of job satisfaction increased with the increase in the relational crafting and cognitive crafting of the job crafting, accordingly, it was determined that job-crafting is an important precursor of job-satisfaction. Research findings are interpreted and constraints are expressed.