Kronik hepatit C tanılı hastaların direkt etkili antivirallere yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of response to direct acting antivirals in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 638531
- Danışmanlar: PROF. DR. İFTAHAR KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Hepatit C virüs (HCV) enfeksiyonu tüm dünyada kronik karaciğer hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. Son yıllarda kronik hepatit C (KHC) tedavisinde direkt etkili antiviral (DEA) tedavilerinin kullanılması ile yüksek oranda kalıcı virolojik yanıt (KVY) elde edilmektedir. Tedavi sonrası histolojik takibin yapılmasında biyopsinin invaziv yöntem olması nedeni ile non-invaziv belirteçlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda kliniğimizde KHC tanısı ile DEA tedavisi alan hastaların klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerini tanımlamak, KVY oranını belirlemek ve tedavi sonrası fibroziste gerilemeyi non-invaziv yöntemlerle belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2019/042 protokol numaralı etik kurul onayı alındıktan sonra, retrospektif olarak 01.07.2016 – 01.01.2019 tarihleri arasında kliniğimizde KHC tanısı ile takip edilen ve DEA alan hastalarda yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, genotip, tedavi deneyimi, siroz durumu, komorbiditeleri ile tedavi öncesi ve sonrası laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Serumdan rutin bakılan tetkikler ile fibrozis skorları tedavi öncesinde, 4. haftada, tedavi sonunda ve KVY12'de hesaplandı. Transient elastografi (TE, Fibroscan) ile tedavi öncesi ve KVY12'de karaciğer sertlik ölçümleri kaydedildi. Tedavi bitimi sonrası KVY12 yanıtları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya DEA alan 95 hasta dahil edildi. Yaş ortalamaları 62,6±10,5 olup %49,5'i erkek, %50,5'i kadın idi. Hastaların %52,6'sı tedavi deneyimli, %80'i non-sirotikti. En sık görülen genotip %88,4 oranla genotip 1b idi. Hastaların %57,9'una PrOD tedavi rejimi, %42,1'ine SOF tedavi rejimi verildi. Tamamında tedavi sonu yanıt, %97,9'unda KVY12 elde edildi. İki hastada relaps görüldü. KVY12'ye ulaşmada yaş, cinsiyet, karaciğer durumu, önceki tedavi durumu, genotip ve aldığı tedavi rejimi açısından anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Response to Direct Acting Antivirals in Patıents Wıth Chronıc Hepatıtıs C Background/Aim: Hepatitis C virus (HCV) infection is one of the most important causes of chronic liver disease in worldwide. In recent years, the use of direct-acting antiviral (DAA) therapies for the treatment of chronic hepatitis C (CHC) has yielded a high rate of virological response (SVR). We are needed non-invasive markers due to biopsy is invasive method for histological follow-up after treatment. The aim of this study was to define the clinical, laboratory and demographic characteristics of patients with SVR in our clinic, to determine the rate of CHC and to determine the regression in fibrosis by non-invasive methods. Materials and method: After the approval of the ethics committee, it is protocol number 2019/042, The study was performed retrospectively, patients who were followed up with CHC and received DAA admitted to in our clinic between 1 July 2016- 1 January 2019 were included in the study. Patients' age, gender,genotype, treatment experience, cirrhosis status, comorbidities and laboratory parameters before and after treatment were evaluated. Routine serum tests and fibrosis scores were calculated before treatment, at the 4th week of treatment, at the end of the treatment and in the 12th week of SVR. Liver stiffness measurements were recorded before treatment and at the 12th week of SVR with transient elastography (TE, Fibroscan) The responses were evaluated end of the treatment in the 12th week of SVR. Results: Ninety-five patients with DAA were included in the study. The mean age of the patients was 62,6±10,5 years, 49,5 % were male, 50,5 % were female. 52,6% of the patients were experienced in treatment and 80% were non-cirrhotic. The most common genotype was genotype 1b with 88,4%. PrOD treatment regimen was given to 57,9% and SOF treatment regimen was given to 42,1%. Post-treatment response was achieved in all, and 97,9% of the patients had SVR12. Two patients had relapse. There was no significant difference in age, sex, liver status, previous treatment status, genotype and treatment regimen in reaching SVR12.