The impact of sustainability reporting on profitability of manufacturing companies listed in Borsa İstanbul
BİST'e kote olan imalat şirketlerinin sürdürülebilirlik raporlamasının karlılıklarına etkisi
  1. Tez No: 638541
  2. Yazar: ABDIRAHMAN ABDINUR AWALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda, sürdürülebilirlik raporlaması şirketler arasında yaygın bir yönetimsel uygulama haline gelmiştir ve artık sosyal ve çevresel raporlamanın artan bir eğilimine yol açan sosyal ve çevresel etkilerinin giderek daha fazla farkındadırlar. Araştırmacılar daha sonra sürdürülebilirlik raporlamasının kapsamını ve bunun üçlü kar hattı üzerindeki etkisini araştırmaya başlamışlardır. Ancak, sonuçlar birbiriyle çelişiyordu, bu da teorik ve ampirik bir bağlantı arasındaki farka yol açtı. Bu çalışma, sürdürülebilirlik raporlamasının kapsamını ve BORSA İstanbul'da (BIST) listelenen imalat firmaların karlılığı üzerindeki etkisini araştırmak için daha ampirik kanıtlar sunarak Türkiye'deki durumu incelemektedir. Bu çalışmada, imalat şirketlerinin sürdürülebilirlik raporlarından ikincil veriler elde etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Sürdürülebilirlik raporlamasının kapsamını ve karlılık üzerindeki etkisini incelemek için tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Daha ileri analizler için bu çalışma, hem sürdürülebilirliğin genel hem de üç boyutunun (ekonomik, çevresel ve sosyal) şirketin karlılığı üzerindeki etkisini firma büyüklüğünün etkisini kontrol ederken incelemiştir. İmalat şirketlerinin% 14'ünün GRI yönergelerine uygun olarak bağımsız sürdürülebilirlik raporları yayınladığı görülmüştür. Sonuçlar ayrıca şirketlerin GRI'ye özgü standartların ortalama% 50 ifşa seviyesine ulaştıklarını da göstermiştir. toplam analizde, bu çalışma genel sürdürülebilirlik raporlaması ile karlılık arasında pozitif fakat önemsiz bir ilişki bulmuştur. Diğer yandan, sürdürülebilirliğin üç boyutunun ayrıştırılmış analizi çevresel performans açıklamaları ile kârlılık arasında anlamlı bir pozitif ilişki gösterirken, sosyal performans açıklamaları karlılık ile anlamlı bir negatif ilişkiye sahiptir. Bu çalışma, şirketlerin itibarlarını artırmak için çevresel faaliyetlerini açıklamaya öncelik vermeye devam etmelerini ve dolayısıyla kârlılıklarını artırmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent times, sustainability reporting has become a widespread managerial practice across companies and they are now increasingly aware of their social and environmental impacts leading to a growing trend in social and environmental reporting. Researchers have subsequently started to study the extent of sustainability reporting and its impact on the triple bottom line. However, the results were conflicting, giving rise to the difference between theoretical and empirical connection. This study examines the situation in Turkey by providing more empirical evidence to investigate the extent of sustainability reporting and its impact on the profitability of listed manufacturing companies in BORSA Istanbul (BIST). This study utilized content analysis to extract secondary data from the sustainability reports of the manufacturing companies. Descriptive statistics and regression analysis were used to study the extent of sustainability practices and their impact on profitability. For further analysis, this study examined the effect both the overall sustainability and the three dimensions of sustainability (economic, environmental and social) on return on assets of the company while controlling the effect of firm size. It has been observed that 14% of manufacturing companies were published standalone sustainability reports following GRI guidelines. The results also indicated that companies achieved on average 50% disclosure level of GRI specific standards. This study also found a positive but insignificant relationship between overall sustainability reporting and profitability in the aggregate analysis. On the other hand, disaggregate analysis of the three dimensions of sustainability showed a significant positive relationship between environmental performance disclosures and return on assets while the social performance disclosures have a significant negative relationship with return on assets. This study suggests that companies should continue to prioritize disclosing their environmental activities to improve their reputation which consequently increases their profitability.