Sürdürülebilirlik raporlaması, şirketlerin finansal risk algısı ve finansal performans arasındaki ilişkinin sektörel analizi
Sustainability reporting, sectoral analysis of the relationship between corporate financial risk perception and financial performance
- Tez No: 938859
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küresel çevresel, sosyal ve ekonomik dönüşümler, işletmeleri sadece kârlılık değil, sürdürülebilirlik odaklı stratejiler geliştirmeye yönlendirmiştir. Sürdürülebilirlik raporlaması; şeffaflık, hesap verebilirlik ve sosyal sorumluluk çerçevesinde şirketlerin paydaşlara yönelik değer yaratma süreçlerini sistematik biçimde sunmalarını sağlamaktadır. Bu süreç, işletmelerin itibarını güçlendirirken, risk yönetimi kapasitesini de artırmaktadır. Bu çalışmada, 2019–2023 döneminde faaliyet gösteren 34 firmanın sürdürülebilirlik raporlaması ile finansal performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. ESG puanları, CDP iklim ve su puanları ile ROA, ROE, kaldıraç ve cari oran gibi göstergeler üzerinden yapılan analizlerde, ESG ile ROA arasında pozitif, ROE ile zayıf ilişki tespit edilmiştir. Sürdürülebilir şirketlerin genellikle daha düşük borçluluğa sahip oldukları görülmüştür. Tekli ve çoklu regresyon analizlerinde ESG ve CDP puanlarının bazı finansal göstergeler üzerindeki etkileri sınırlı kalmış; ancak yıl değişkeni ile yapısal etkiler ortaya konmuştur. Random Forest modeliyle şirketlerin sürdürülebilirlik raporu yayımlama durumu %80,39 doğrulukla tahmin edilmiş; kaldıraç, cari oran ve ROA en belirleyici değişkenler olmuştur. K-means kümeleme analiziyle firmalar dört gruba ayrılmış, sürdürülebilirlik ile finansal performansın birlikte değerlendirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Sektörel analizlerde bankacılık sektörünün düşük ESG ve yüksek kaldıraç oranıyla zayıf, enerji sektörünün dengeli, holdinglerin ise operasyonel risklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik raporlaması uzun vadede kurumsal yapıyı etkileyen stratejik bir araçtır. TSRS 1 ve TSRS 2 standartları, çevresel etkilerin finansal yansımalarıyla birlikte açıklanmasını zorunlu kılarak raporlamayı daha sistematik hâle getirmektedir. Bu standartlara uyum sağlayan şirketler, sermaye maliyetlerini azaltarak uluslararası piyasalarda rekabet avantajı elde edebilecektir
Özet (Çeviri)
Global environmental, social, and economic transformations have compelled businesses to adopt strategies not only focused on profitability but also aligned with sustainability principles. Sustainability reporting enables companies to systematically present their value creation processes to stakeholders within the framework of transparency, accountability, and social responsibility. This process strengthens corporate reputation and enhances risk management capacity. This study analyzes the relationship between sustainability reporting and financial performance for 34 firms operating between 2019 and 2023. Based on ESG scores, CDP climate and water ratings, and financial indicators such as ROA, ROE, leverage, and current ratio, the analysis revealed a positive relationship between ESG and ROA, while the correlation with ROE was weak. Companies with stronger sustainability practices generally showed lower debt levels. In both simple and multiple regression analyses, the impact of ESG and CDP scores on financial indicators was limited; however, the inclusion of the year variable revealed structural effects over time. The Random Forest classification model predicted sustainability reporting status with 80.39% accuracy, identifying leverage, current ratio, and ROA as the most significant predictors. The K-means clustering analysis categorized firms into four distinct groups, emphasizing the importance of integrating sustainability with financial performance. Sectoral analysis revealed that the banking sector had low ESG scores and high leverage, placing it in a weaker position, while the energy sector exhibited a balanced structure. Holding companies, although financially strong, demonstrated higher operational risks. In conclusion, sustainability reporting is a strategic tool that influences corporate structure over the long term. TSRS 1 and TSRS 2 standards require companies to disclose the financial implications of their environmental impacts, thus enhancing the systematic nature of reporting. Firms aligned with these standards are expected to lower capital costs and gain a competitive edge in international markets.