Krasner hiper halkaların idealleri üzerine
On the ideals of krasner hyperrings
  1. Tez No: 928165
  2. Yazar: MEHMET BOZDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN MERDİNAZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında Krasner hiperhalkalar ve asal hiperidealler incelenerek Krasner hiperhalkalarda çarpımsal kapalı bir altkümenin genellemesi olarak s−m hipersistem ve f− hipersistem tanımlanmış ve bu kavramlara ait örnekler verilmiştir. Daha sonra, s−m hipersistem ve f− hipersistem tanımları kullanılarak s−asal hiperideal ve f−asal hiperideal tanımları yapılmış, örnekler sunulmuştur. Ayrıca bir hiperideal ile hiperhalkadaki bir elemanın hiperilintili olma tanımı yapılarak örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Krasner hyperrings and prime hyperideals are examined, and the concepts of s−m hypersystem and f -hypersystem are introduced as generalizations of a multiplicatively closed subset in Krasner hyperrings, examples are presented. Then, using the definitions of s−m hypersystem and f -hypersystem, the notions of s-prime hyperideal and f -prime hyperideal are defined, examples are provided. Additionally, the definition of hyperrelated between a hyperideal and an element of hyperring is given, examples are given.