Hiper halkaların genişletilmiş ve genelleştirilmiş merkezi
Extended and generalized centroid of hyperrings
  1. Tez No: 731972
  2. Yazar: DAMLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, hiper halka teorisindeki tezde kullanılan temel tanım ve teoremler örneklerle verilmiştir. İkinci bölümde, hiper halkalar için genişletilmiş merkez tanımlanarak bir hiper cisim olduğu gösterilmiştir. Ayrıca hiper halkalarda genişletilmiş merkez ile türev arasında bazı bağıntılar verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir yarı asal hiper halkanın genelleştirilmiş merkezi tanımlanarak regüler hiper halka olduğu ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, asal hiper halkalar üzerinde yarı türev kavramı analiz edilmiştir. Genişletilmiş merkez ile ilişkilendirerek yarı türevlerin asal hiper halkadaki yapısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts: In the first part, the basic definitions and theorems used in the thesis in hyperring theory are given with examples. In the second part, the extended centroid for hyperrings is defined and it is shown to be a hyperfield. Also, some relations between the extended centroid and derivation in hyperrings are given. In the third part, the generalized centroid of a semiprime hyperring is defined and it is proved that it is a regular hyperring. In the fourth part, semi-derivation notation on prime hyperrings is analyzed. By associating with the extended centroid, the structure of the semi-derivations in prime hyperring is obtained.