İlk tanı akut koroner sendrom hastalarında trigliserit-glukoz indeksi ve aterojenik plazma indeksinin koroner arter hastalığı ciddiyeti ve kısa dönem prognozla ilişkisi
Association of triglyceride-glucose index and aterogenic plasma index with severity and short term prognosis of coronary artery disease in patients with first diagnosis acute coronary syndrome
  1. Tez No: 638626
  2. Yazar: MUSTAFA BİLAL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı (KAH) gelişmiş ülkelerde mortalite ve morbiditenin en sık nedenidir. Akut koroner sendromlar (AKS) ise KAH' ı oluşturan spektrumun en ileri formudur. Metabolik sendrom (MetS), kardiyovasküler hastalık (KVH) için en önemli risk faktörlerinden biridir. MetS' in bileşenlerinden oluşan trigliserit-glukoz indeksinin (TGİ) vasküler hastalıklarla ilişkisi bulunmuştur. Aterojenik plazma indeksi (AİP), log10 [TG / HDL-c] olarak formule edilir. Atorejenik dislipideminin geleneksel lipit profillerine göre daha iyi bir prediktörü ve gelecek kardiyovasküler olaylarla yakın ilişkisi bulunmuştur. Biz çalışmamızda ilk tanı AKS ile KAG yapılan hastalarda bu parametrelerin KAH' ın yaygınlığı ve 12 aylık takipte prognoz üzerine etkilerinin inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 558 hasta çalışmaya alındı. Hastaların SYNTAX skorları; sisteme kayıtlı koroner anjiyografileri iki girişimsel kardiyolog tarafından izlenerek hesaplandı. Ayrıca hastalar yüksek ve düşük TGİ; yüksek ve düşük AİP olarak ikişer gruplara ayrıldı. Grupların SYNTAX skorları, hastane içi mortalite, 12 aylık takipte major advers kardiyak olaylar (MACE) ve sağkalımları karşılaştırıldı. MACE; kardiyak ölüm, ölümcül olmayan miyokard infarktüsü, konjestif kalp yetmezliği, tekrarlayan revaskülarizasyon ve ölümcül olmayan inme olarak belirlendi. Bulgular: Çalışma populasyonunun yaşı median (IQR) 59 (18) olarak bulundu. Yüksek AİP ve TGİ grubunda daha fazla üç damar hastalığı ve daha yüksek SYNTAX (perkütan koroner girişim (PKG) ile taksus ve kalp cerrahisi arasındaki anatomik sinerji) skoru tespit edildi. Yüksek ve düşük AİP gruplarının SYNTAX skoru ortancası sırasıyla 23.5 (12) ve 15.0 (10) olarak bulundu. Yüksek ve düşük TGİ gruplarının SYNTAX skoru ortancası sırasıyla 24 (10.5) ve 14 (10) olarak bulundu. Yüksek TGİ ve AİP gruplarında daha fazla KABG yapıldığı görüldü. Yine yüksek AİP ve TGİ gruplarında daha fazla MACE tespit edildi. MACE' ler yüksek AİP grubunda % 34.1, düşük AİP grubunda ise %15.1 olarak görüldü. Yine MACE' ler yüksek TGİ grubunda % 35.8, düşük TGİ grubunda ise %13.3 olarak tespit edilmiştir. AİP ve TGİ, SYNTAX ≥ 23 için bağımsız prediktör olarak olarak bulundu. AİP, MACE açısından bağımsız risk faktörü olarak bulunurken; TGİ bağımsız risk faktörü olarak saptanmadı. Yine AİP' ye ek olarak yaş, üç damar hastalığı ve EF; MACE için bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Yüksek TGİ ve AİP gruplarında sağkalım istatiksel olarak daha düşük tespit edilmiştir. Sonuç: AİP ve TGİ yatakbaşı kolayca hesaplanabilen ve ek maliyet gerektirmeyen parametrelerdir. Bu iki parametre ilk defa AKS ile başvuran hastalarda KAH şiddetini predikte edebilir. Ayrıca AİP, ilk tanı AKS sonrası MACE açısından bağımsız risk faktörüdür. AİP ve TGİ parametreleri bu hasta populasyonunda tedavimize kılavuzluk edebilir. Çalışmamızın geçerliliği için prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease (CAD) is the most common cause of mortality and morbidity in developed countries. Acute coronary syndromes (ACS) is the most advanced form of the CAD spectrum. Metabolic syndrome (MetS) is one of the most important risk factors for cardiovascular disease (CVD). The triglyceride-glucose index (TGI) consisting of the components of MetS has been found to be associated with vascular diseases. The atherogenic plasma index (AIP) is formulated as log10 [TG / HDL-c]. AIP has been found to be a better predictor of atherogenic dyslipidemia than traditional lipid profiles and be associated with future cardiovascular events. In our study, we have investigated the effects of these parameters on the severity of CAD and prognosis at 12-month follow-up in patients with the first diagnosis ACS. Material and Method: Our study was designed retrospectively. 558 patients who met the inclusion criteria were included in the study. SYNTAX scores of the patients were calculated by two interventional cardiologists without knowing clinical data of patients. In addition, patients were divided into four groups as high and low TGI, and high and low AİP. SYNTAX scores, in-hospital mortality, major adverse cardiac events (MACE) and survival were compared at 12-month follow-up. MACE was determined as cardiac death, non-fatal myocardial infarction, congestive heart failure, targeted vessel revascularization and non-fatal stroke. Results: The age of the study population was 59 (18) as median (IQR). More three- vessel disease and higher SYNTAX scores have been detected in the high AIP and TGI group. The median of the SYNTAX score of the high and low AIP groups was 23.5 (12) and 15.0 (10), respectively. The median of the SYNTAX score of the high and low TGI groups was 24 (10.5) and 14 (10), respectively. More CABG was performed in high TGI and AIP groups. More MACE has been detected in high AIP and TGI groups than low groups. MACEs were 34.1 % in the high AIP group and 15.1 % in the low AIP group. Also MACEs were 35.8 % in the high TGI group and 13.3 % in the low TGI group. AIP and TGI were found to be independent predictors for SYNTAX ≥ 23. While AIP has beeb found to be an independent risk factor for MACE; TGI has not been detected as an independent risk factor. In addition to AIP; age, three-vessel disease and lower EF have been found to be an independent risk factor for MACE. Survival was statistically lower in high TGP and AIP groups. Conclusion: AIP and TGI are bedside costless parameters that can be easily calculated. Both of these parameters can predict the severity of CAD in patients with the first time diagnosis of ACS. In addition, AIP is an independent risk factor for MACE. AIP and TGI parameters can guide our treatment in this patient population.