Üniversitelerin sınıf öğretmenliğinden mezun olmayan ilköğretim birinci kademe öğretmenlerinin sorunları
Problems of the primary education first-level teachers who're not graduated from the related education departments
- Tez No: 63865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversitelerin sınıf öğretmenliği bölümlerinden mezun olmayan ilköğretim birinci kademe öğretmenlerinin öğretimle ilgili karşılaştıkları güçlükler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara merkez ilçelerindeki ilkokul ve ilköğretim okullarının birinci kademesinde görev yapan ve yukarıda belirtilen niteliklere sahip olan 100 öğretmenlerden oluşmuştur. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 37 sorudan oluşan bir anket ile elde edilmiştir verilerin anlizinde frekans (f) ve (%) değerleri kullanılmıştır. Toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizlerin sonunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1- Öğretmenler, sınıf yönetimi, öğretim planı hazırlama, öğretmenlik uygulamaları ve ders araç gereçlerinin hazırlanması ve kullanımı konularında güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. 2-Öğretmenler en çok,“öğrencilerin istenmeyen davranışlarını yok etme, öğrencilerin arkadaşlarına zarar vermelerine engel olma, bireysel farklılıklardan kaynaklanan sorunların çözümünde öğrencilere rehberlik yapma, ders süresi ile planlar arsında denge kurma, ilkokul programlarına uygun plan yapma, ders sunusu sırasında öğrenci seviyesine inme,II ödev ve çalışma konusu verirken öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate alma, deney düzenekleri hazırlama ve öğrencilerin yapa bileceği ders araç gereçlerinin yapılması yada hazırlanmasında öğrencilere rehberlik yapma”konularında güçlük çekmektedirler. 3- Öğretmenler genelde " ders araç gereçlerinin hazırlanması ve kullanımı ile ilgili alanda, sınıf yönetimi, öğretim planı hazırlama ve öğretmenlik uygulamaları alanlarına göre daha çok güçlük çekmektedirler.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARRY In this research, an attempt to determine the education related difficulties that the primary education first-level teachers, who are not graduated from the primary education departments, is carried out. The research sample was formed out of 100 teachers assigned for primary schools and primary education in the central districts of Ankara and having the qualifications mentioned above. The data for the sub-problems of the researsh was obtained by a puestionnaire prepared by the researcher. In the data analysis, the frepuercy(f) and the percontaga (%) values were used. The findings obtained as a result of the Statical analysis to the gathered data can be summarrized as fallows. 1- The teachers have difficulties in manageing class, preparing lesson plans, using teaching methods and preparing teaching materials. 2- Mostly, the teacher have difficulties in carrecting students' misbehaviors, preventing students to harm their mates, guideing students to solve their poblems that are coused by individual differences, balancing the class time with lesson plans, planing approriatlay according to primary school school curriculum, presenting information accordingIV to stundent level, taking care of the students' individual differences when giving homework and study topics; preparing simple teaching materials. 3- In the field of“preparing and using teaching material”, the teachers experience more defficulties in class management, preparation of the lesson plans and teaching methods.