Yabancılaşma üzerine imgesel ve görsel denemeler
Imaginary and visual experiments on alienation
- Tez No: 63881
- Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yerleşik hayata geçişten başlayarak, teknoloji ve sanayileşmeyle had safhaya ulaşan meta üretimi, iş bölümünün artması gibi etkenler, insanın kendisine ve topluma yabancılaşması koşulunu yaratır. Bu çalışmada, yabancılaşma olgusuyla bağıntılı olarak, ekonomik, ruhbilimsel ve ideolojik etmenlerin birbirlerini nasıl etkiledikleri ve sanattaki yansıma biçimleri üzerinde durulmuştur. Kavramsal olarak, modern devlet, rasyonel organizasyon ve bireyin irrasyonel yaşamı arasındaki paradoks esas olarak alınmıştır. Teknik, teknoloji ve yabancılaşma arasındaki ilişkiyi yansıtabilmek ve çağı çağın gereçleriyle tanımlayabilmek üzere, yabancılaşma olgusunun görselleştirilmesinde faydalanılan materyal, bilimin, bilginin ve tekniğin bir sembolü olarak seçilen, elektronik devrelerdir. Uygulamalarda, insansızlaştırma koşul olmamakla birlikte çağın öznesi durumunda olan, bilgi bilim ve teknolojinin, resmin öznesi olması fikriyle hareket edilmiştir. Teknolojik görüntülere, hem içerik hem plastik olarak, bir karşıtlık oluşturması amacıyla, ikona estetiğinin uygulamalara yansıması ise, plastik olarak gelinen sonuçtur. İçerik olarak ikonalarla, bugünün dünyasında bilginin ve tekniğin, dolayısıyla gücün tapınılacak bir konumda olması nedeniyle bir benzerlik ilişkisi kurulmuştur. Kavramsal ve plastik araştırmanın sonucunda farkedilen en belirgin değişim, teknolojik görüntülerle başlayan uygulama sürecinde, önce ikona etkisinin artması ve sonrasında büyüye kadar giden bir sürece girilmesidir. Bu da içinde yaşadığımız iletişim ve enformasyon çağının bir paradoksu olarak, iletişimsizlik ve irrasyonel bir“içe bakış”a denk düşer. Yani nesnel evrenin gerçeği ile iç evrenin gerçeği -nesnel evrenden kaynaklansa da- örtüşmeyebiliyor..
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY After the beginning of non-mobile settlement, the production of material, via technology and industry has reached a peak leading to the increasement of expertise in different fields of work creating the alienation of the individual to itself and to the society. With the increasement of rationalization of the modern state, alienation, as a sociological matter comes to surface as a paradox of the irrationalization of the individuals private life. The electronical connections have been used as symbols of the material, knowledge, science and technology being reflected in order to visualize the alienation concept. The aim here is to transmit the connection between technology, technic and alienation by using the contemporary tools of today. Although the human factor has not been totally neglected, science, knowledge and technology have become the aim for the subjects of the paintings. In order to produce a contrast of the technological aspects of the paintings meaningfully and artistically, icon aesthetic has been reflected on the paintings and has become the reached point. Similarity has been formed between knowledge and technology, in other words power, and the context of the icons in the sense of them being worshipped. As a result of the conceptual and art related studies done, it can be openly seen that the increasement of icon art, in contrast to the tecnological progress made, has lead to a phase of spiritual dominance. And this, as a paradox to the age of knowledge and communication being lived in has become equivalent to irrational“introspection”and lack of communication. Therefore, it can be said that the reality of the material and non-material world -even if it derives from the material world- may not coincide with one another.