Kültür ve çeviri/ Bir örnek: Fransızca'dan Türkçe'ye yapılan çeviriler ve 'Tercüme' dergisi
Culture et traduction/ un exemple: Les traductions en Turc d'oevres Francaises et la revue 'Tercüme'
- Tez No: 63879
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
u ÖZET Çeviri, en genel anlamayla edebi, kültürel, bilimsel ve sanatsal değerler toplamının ulus, dil, din ve sınıf farkı gözetmeksizin aktaran bir araçtır. Bu özelliğinden dolayı kültürler arası iletişimde yüzyıllar boyunca en etkili ve önemli araç olan çeviri, ulusların kültürel ve düşünsel uyanışında da önemli bir rol oynamıştır. Çeviri-kültür ilişkisinin en somut örneği olan on altıncı yüzyıl Rönesans hareketi de kökeninde yoğun ve kapsamlı bir çeviri etkinliğiyle başlamıştır. Türk kültürü de çeviri vasıtasıyla benzeri bir değişim ve gelişim yaşamıştır. Çalışmamızda, çeviri- kültür ilişkisi çerçevesinde, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren (1859) başlayan çeviri hareketlerini ve özellikle fransızcadan yapılan çevirileri inceledik. Kuşkusuz çeviri etkinlikleri tarihsel, sosyolojik ve kültürel olaylarla ilintili olduğundan çalışmamızın ilk bölümünü bu olayların meydana geldiği“batılılaşma süreci”ne ayırdık. İkinci bölümde ise batılılaşma sürecinde yeni bir kültürel yapılanmaya giren türk kültüründe fransızcadan yapılan çevirilerin yerini ve bu çevirilerin modern türk edebiyatının doğusundaki rolünü belirlemeye çalıştık.Ill Tezimizin üçüncü bölümünde ise 1940 yılında çeviri çalışmalarını yürütmek ve bir tür“türk rönesansı”yaratmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan“Tercüme Bürosu”ve onun yayın organı olan“Tercüme”dergisinin işlevlerini, türk kültürüne ve eğitime katkılarını inceledik. Çalışmamızın son bölümünde de 1940-1966 yılları arasında 87 sayı çıkan“Tercüme”dergisindeki fransızca metinlerin türk okurları için ne denli büyük bir düşünme ve araştırma alanı olduğunu, çevirilen metinlere yönelik bir değerlendirmeyle göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Translation, in its broadest meaning, is the transmission of the literary, cultural, scientific and artistic values regardless of racial, linguistic, religious or social discrimination. For this reason, translation that has been the most influential and important tool for inter-cultural communication, has a great impact on the cultural and intellectual awakening of nations. The Renaissance Movement, the most concrete indicator of translation-culture interaction, basically started with an intense and comprehensive translation activity. Turkish culture, too, experienced a similar change and development via translation. The aim of this study is to discuss the translation movement from 1859 to 1966 and above all, translations made from the French language within the scope of translation-culture interaction. Since translation is related to historical, social and cultural events, the first chapter of this argues“the Period of Westemalisation”. The second chapter covers the effects of translation on the cultural transformations in Turkey since the early 19th century. The role of translations made from the French language in the birth of modern Turkish literature and the development of Turkish intelligentsia since 1859 is discussed in detail.The third chapter includes the establishment of“Tercüme Bürosu”in 1940 and its journal titled“Tercüme”. The last chapter consists of an interpretation of the French translations published in“Tercüme”and their importance for the Turkish reader.