Deneyimsel pazarlama ve algılanan hizmet kalitesinin marka sadakatine etkisi: Kahve mağazaları örneği
Brand of experiential marketing and perceived service quality influence on loyalty: An example of coffee stores
  1. Tez No: 638803
  2. Yazar: BARAN GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Özellikle son dönemlerde yaşanan değişimler ve değişen tüketici tercihleriyle beraber kahve ürünü ve kahve işletmeleri ülkemizde talebi artmış olan bir alanı oluşturmaktadır. Bu işletmelerde kahve ürünlerinin tüketimi, işletmenin sağladığı atmosferle beraber tüketici için adeta bütünsel bir deneyime dönüşmektedir. Bu sektörde deneyimler, bir farklılaşma ve rekabet aracı olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, deneyimsel pazarlama anlayışı kapsamında kahve işletmeleri tarafından yer verilen uygulamalara yönelik olarak tüketici zihninde oluşan deneyimsel pazarlama algılarının ve hizmetin kalitesine yönelik olarak geliştirilen algıların, kahve işletmelerinin markasına karşı duyulan sadakatte etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Bu kapsamda yer verilen nicel uygulama doğrultusunda 270 tüketiciye ulaşılmıştır. Araştırmanın eriştiği bulgular, deneyimsel pazarlama ve hizmet kalitesinin marka sadakatini güçlü bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Deneyimsel pazarlamanın duyusal ve duygusal boyutlarının tüketicilerin kahve deneyiminde en önemli boyutlar olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially with the recent changes and changing consumer preferences, coffee products and coffee establishments are an area in which demand has increased in Turkey. The consumption of coffee products in these coffee shops turns into a holistic experience for the consumer with the atmosphere provided by the shops. In this sector, experiences are used as a means of differentiation and competition. In this research, it has been investigated whether the experiential marketing perceptions formed in the consumer mind for the applications included by the coffee enterprises within the scope of the experience of marketing and the perceptions developed for the quality of the service are effective in the loyalty towards the brand of coffee enterprises. In line with the quantitative application within this scope, 270 consumers were reached. Findings of the research showed that experiential marketing and service quality strongly influence brand loyalty. It was determined that the sense and feel dimensions of experiential marketing emerged as the most important dimensions in the coffee experience of consumers.