Hemşire öğretim elemanları ve hemşirelik öğrencilerinin demokratik eğitim ortamına ilişkin görüşleri
The opinions nursing lecturers and students about democratic education environment
- Tez No: 638855
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, hemşire öğretim elemanları ve hemşirelik öğrencilerinin demokratik eğitim ortamına ilişkin görüşlerini incelemek üzere tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde hemşirelik lisans eğitimi veren kurumlardaki öğretim elemanları ve öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü evren sayısı bilinen örnekleme hesabıyla 98 öğretim elemanı ve 1452 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırmada öğretim elemanı ve öğrenciler gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler; Öğretim Elemanı Bilgi Formu, Öğrenci Bilgi Formu, Öğretim Elemanı Demokratik Eğitim Ortamına İlişkin Görüşleri ve Öğrenci Demokratik Eğitim Ortamına İlişkin Görüşleri Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde iç tutarlık katsayısı (Cronbachs Alpha), betimleyici analizler (sayı, yüzde, en düşük-en yüksek değerler, ortalama ve standart sapma), bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis için Bonferroni düzeltmeli, Mann Whitney U, Pearson Moment Product kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out descriptively to examine the views of the nursing lecturers and nursing students about the democratic education environment. The universe of the research was composed of lecturers and students studying at institutions providing nursing undergraduate education in Istanbul. The sample size was determined as 98 lecturers and 1452 students with the sampling calculation whose number of universes is known. In the research, lecturers and students were selected by random sampling method. Data; Lecturer Information Form, Student Information Form, Lecturer Opinions Regarding Democratic Education Environment and Student Opinions Regarding Democratic Education Environment Form. IBM SPSS Statistics 22 program was used to analyze the data. Internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha), descriptive analysis (number, percentage, lowest-highest values, mean and standard deviation), t-test, and one-way variance analysis (ANOVA) for independent groups, Bonferroni corrected for Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Pearson Moment Product was used.