Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları ile çocukluk çağı travmaları ve ototelik kişilik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of the relationships among resilience, childhood traumas and autotelic personality in university students
- Tez No: 649038
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde çocuklukluk çağı travmalarının ve ototelik kişiliğin psikolojik sağlamlığı yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nin çeşitli fakülte ve bölümlerinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Ototelik Kişilik Envanteri, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında Pearson momentler çarpımı krelasyon katsayısı hesaplama ve adımlı resgresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocukluk çağı duygusal ihmali, çocukluk çağı duygusal istismarı, çocukluk çağı fiziksel ihmali ve ototelik kişiliğin psikolojik sağlamlığı anlamlı olarak yordadığı ve bu bağımsız değişkenlerin psikolojik sağlamlığın toplam varyansının %45.9'unu açıkladığı bulgusu elde edilmiştir. Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki negatif yönlü iken ototelik kişilik ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki pozitif yönlüdür. Bağımsız değişkenler arasında psikolojik sağlamlığın en güçlü yordayıcısı ototelik kişilik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine predictive power of childhood traumas and autotelic personality in resilience of university students. The sample of the study contains of university 693 students who are studying in Dokuz Eylül Univesity and Mardin Artuklu Uniersity. Childhood Trauma Questionaire, Autotelic Personality Inventory, The Resilience Scale for Adults and Personal Information Form were used as data gathering instruments. Pearson bivariate correlations and multiple regression analysis (method stepwise) were used to statistical analysis. The findings revealed that cildhood emotional neglect, childhood emotional abuse, childhood physical abuse and autotelic personality are siginificant predictors of resilience. These variables explained 45.9 % of total variance on resilience. While the relationship between childhood traumas and psychological resilience is negative, the relationship between autotelic personality and resilience is positive. Among the independent variables, the strongest predictor of resilience was identified as autotelic personality.