Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinin mevcut turizm talebi yapısının incelenmesi ve bu talebin geliştirilmesine yönelik politika ve tedbirlerin önerilmesi
Researching the present structure of tourism demand in the Eastern Mediterranean Region of Turkey and to propose the policies and measures aimed at the development of the present demand
  1. Tez No: 63887
  2. Yazar: UYSAL YENİPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nin mevcut turizm talebi yapısının incelenmesi ve bu talebin geliştirilmesine yönelik politika ve tedbirlerin önerilmesi tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.. Giriş bölümü. Çalışmanın amacı, kapsamı ve tez çalışmasını zorlaştırıcı unsurlar bu bölümde sunulmuştur.. Birinci bölüm. Talep ve arzın tanımlan özellikleri ve turizm sektöründe arz ve talep analizlerinin amaçlan ile Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinin turizm talebi ve arzın yapısı, 1996 yılında dünya turizmindeki gelişmeler ve Türk turizmine etkisi bu bölümde araştırılmıştır. « İkinci bölüm. Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinde turizm talebinin en yoğun olduğu İçel ve Hatay illerinin turizme kaynaklık eden değerleri bu bölümde incelenmiştir.. Üçüncü bölüm. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'in potansiyel talep yapısı ve bu talebin geliştirilmesine yönelik politika ve tedbirleri tespit edebilmek için İçel ve Hatay illerini ziyaret eden turistlere anket uygulanarak eğilimleri, beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır.. Dördüncü bölüm. Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinin potansiyel turizm talebini geliştirmek için bir model önerisi sunulmuştur: Bu kapsamda, Doğu Akdeniz'in yeterince tanıtılmayan ikliminin, doğal ve kültürel zenginliklerinin, halkın konukseverliğinin ve dini çekim merkezlerinin planlı bir tanıtım politikasıyla tanıtılması vurgulanmıştır. Mevcut ve yeni kurulacak konaklama işletmelerinin hizmet kalitesi yükseltilerek sportif ve kültürel ağırlıklı animasyon hizmetleri geliştirilmesine değinilmiştir. Üçüncü yaş grubunun dini ve kültürel merkezleri ziyaretlerinin özendirilmesi üzerinde durulmuştur. Talebin yönlendirilmesi amacıyla konaklama, seyahat, yeme-içme ve eğlence işletmeleri ile ilgili kamu kuruluşları arasında planlı yapılanma ve etkili tanıtım için eşgüdüm çalışmalarının gerekliliğine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis is to research the present structure of tourism demand in the Eastern Mediterranean Region of Turkey and to propose the policies and measures aimed at the development of the present demand.. This study consist of the following four parts: - Introduction: The purpose of this study, its contents and the difficulties faced during research are included in this part. - Part One: The definition, characteristics and the aims of analyzing supply and demand in the tourism sector; the structure of the tourism supply and demand in Eastern Mediterranean Region of Turkey; the developments in international tourism in 1996 and their effects on Turkish tourism are the subjects covered in Part One. - Part Two : An analyses is of the Tourism resources of İçel and Hatay Provinces, which are the main tourism destinations in Turkey's Eastern Mediterranean Region are included in Part Two. - Part Three: The potential demand structure of the Eastern Mediterranean Region; the results of consumer surveys and questionnaires given to and obtained from foreign tourists visiting İçel and Hatay Provinces; tendencies and expectations are included in this Part with the aim of determining policies and measures to develop the present demand. - Part Four : A proposed model is given to develop the potential tourism demand of Turkey's Eastern Mediterranean Region: Within this context, the promotion, within a systematic marketing policy of the climate, natural and cultural wealth, hospitality of the local people and the attraction of religious sites has been stressed. Increase in the service quality and the development of sportsHI facilities and cultural activities in the present and future accommodation facilities have been pointed out. The attraction of Third Age Groups to visit historic, cultural and religious has been specified. The need for coordination between the accommodation facilities, tour operators, travel agencies, catering services and attraction operators and related public authorities to achieve planned growth and effective promotion in order to direct demand has been underlined.