Albert Camus'un Le Malentendu ve Caligua adlı eserlerinde 'absürd' kavramı
L Absurde dans les oeuvres dramatiques de Camus 'le Malentendu' et 'Caligula'
- Tez No: 63888
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IX ÖZET İdeolojilerin insan değerlerinin bozulmasına yol açtığı, ahlaksal ve düşünsel karışıklıklar, sarsıntılar çağı; İkinci Dünya Savaşı sonrasının getirdiği“hayatın yaşanmaya değer olup olmadığı”fikrinden yola çıkan“Absürde ( Uyumsuz) ”felsefe aklın bu dünyayı anlama ve açıklama gayretidir. Bilindiği gibi toplumlardaki felsefi düşünce akımları öncelikle sanatta ifadesini bulur. Absürde felsefenin Fransız edebiyatında önemli temsilcilerinden biri de Albert Camus' dür. Savaş sonrası Fransız tiyatrosunun çatışma, yabancılaşma, hiçlik konularını tartışan en önemli temsilcilerinden biridir Camus. Çalışmamızın birinci bölümünde, savaşın yol açtığı bunalımdan kaynaklanan kötümser ve hiçlikçi bir dünya görüşü doğrultusunda gelişen, insanın kendine yabancı bir evrendeki yalnızlık, yabancılaşma, düş kırıklığı ve iletişimsizlik duygularını ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde yaşamın anlamsızlığından kaynaklanan bir kavrayıştan yola çıkan başkaldırma ve intihar temalarını ele aldık. Romancı, tiyatro yazarı, düşünür olarak yalnız Fransa'da değil, Avrupa'da ve bütün dünyada kendi kuşağının sözcüsü, sonraki kuşakların da yol göstericisi olan Albert Camus için yaşamın anlamı“başkaldırma”dır.III İnsanoğlu yeni ve modern çağa geçerken hiçbir dayanağı olmayan ideallerin, amaçların anlamlarını yitirip, değerlerin yıkılısını gözlemlemiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bu gözlemden yola çıkarak, yasamın anlamsızlığı düşüncesinin getirdiği ölümün mutlak ve kaçınılmaz bir son olmasıyla gelen çaresizlik duygusunu incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT «The Absurd Philosophy“ is the mind' s effort to comprehend and to interpret this world. This philosophy springs from those ideas: Human values are shattered by the ideologies, the ethical and philosophical confusions, the age crises, the thoupt in the end of the second worl war, * life is worth living or not.”As it is known, the philosophical mouvements in societies firstly appear in the art. Albert Camus is one of the important representatives of“the Absurd philosophy”in the French literature. He is one of the most important representatives of the French theatre in the end of the war who debates about conlict, alienation, nihilism and uneasiness. In the first chapter of our work, we tried to explain the sense of man's loneliness, alienation, disappointemnent and non-communication in an alienated universe to himself. This sense develops in the direction of a pessimistic and nihilistic point of view caused by the crises of the war. In the second chapter, we tried to handle the themes of rebellion and suicide that come about from a comprehension that life has no meaning-it is an absurd one. Albert Camus as a novelist, dramatist and philosopher, was the spokesman of his own generation andV the leader of the next generations not only in France, but also in Europe and all over the world. To him, the meaning of life is rebellion. While going into the new and modern age, man has observed that the ideals and aims without basis, have lost their meanings and the values have shattered. In the third and last chapter, by following this observation we tried to study the sense of helplessness comimg together with death which is the absolute and inevitable end and that is the result of life which has of no meaning.