Hemşirelik öğrencilerinin duygusal öz yeterlikleri ile kadına yönelik şiddete ve şiddette mesleki rollerine ilişkin tutumları
Nursing students' emotional self-efficacy, attitude regarding violence and attitudes regarding occupational role in violence
- Tez No: 638935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Hemşirelik öğrencilerinin duygusal öz-yeterlikleri ile kadına yönelik şiddete ve şiddete uğrayan kadına karşı mesleki rollerine ilişkin tutumlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, 01.04.2019-01.07.2019 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 502 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtcı Bilgi Formu, Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği, Şiddette Mesleki Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği ve Duygusal Öz-yeterlik Ölçeği araçları ile toplanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 69,7±13,8, Şiddette Mesleki Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 60,8±10,2 ve Duygusal Öz-yeterlik Ölçeği toplam puan ortalaması 114,1±20,9 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was carried out to evaluate nursing students' emotional self-efficacy and attitudes towards violence against women and their Occupational roles towards women who have experienced violence. Material and Method: This research was conducted with 502 students studying at Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Health Sciences Nursing Department between 01.04.2019-01.07.2019. The data of the research were collected using the Introductory Information Form, the Attitude regarding Violence Scale, the Attitudes regarding Occupational Role in Violence Scale, the Emotional Self-Efficacy Scale. Results: The total score average of the Students' Attitude Scale towards Violence is 69.7 ± 13.8, the total score average of the Attitude Scale for Professional Occupational Roles in Violence is 60.8 ± 10.2 and the average score of the Emotional Self-Efficacy Scale is 114.1 ± 20.9. determined as.