Elit düzeydeki Türk bay ve bayan hokeycilerin sakatlanma türleri ve nedenlerinin araştırılması
An investigation into the types and causes of injuries of the elite Turkish male and female hockey players
- Tez No: 639036
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma elit düzeydeki erkek ve kadın hokeycilerin sakatlanma türleri ve nedenlerinin incelendiği kesitsel araştırmadır. Araştırmanın amacına yönelik yeterli sayıda katılımcıya ulaşabilmek için 2019 - 2020 Hokey Sezonu Lige katılan takım sporcuları örnekleme dâhil edilmiştir. Bu kapsamda araştırmaya katılan sporcuların sosyo-demografik bilgileri ve sporcuların geçirdiği hokey sakatlıkları hakkında bilgi edinebilmek amacıyla araştırmacı tarafından Hokey Sakatlıkları Belirleme Anketi (HSBA) geliştirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan 256 sporcu“cinsiyet”değişkeni açısından karşılaştırıldığında, %44,9'unu (n =115) kadınlar, %55,1'ini (n =141) erkekler oluşturmaktadır. Katılan sporcuların %62,5'i (n = 160) hokey sporunu oynarken sakatlık yaşadıklarını ifade etmiş, geri kalan %37,5'i (n = 96) ise herhangi bir sakatlık yaşamadıklarını belirtmişlerdir. 160 sporcu toplam 362 yaralanma vakası bildirmiştir. Sporcular sakatlanma bölgeleri açısından karşılaştırıldığında; %24,31 (n = 92) ayak bileği ve ayaklar, %13,26 (n = 48) yüz ile ilgili sakatlık yaşadıkları tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların sakatlanma sebepleri incelendiğinde; %33,43'ü (n = 124) top çarpması, %24,86'sı (n = 91) ise Stick çarpması sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sporcu sakatlanmalarına yol açan temel nedenlerin top ve stick çarpması sonucu zorlanma ve zedelenme olduğu ve sporcuların ayak bileği ve ayak bölgelerinde sakatlık yaşadıkları belirlenmiştir. Sporcuların sakatlanmalara karşı kullanılan ekipmana bakıldığında dişlik, maske, eldiven, tekmelik ve göz koruyucu ekipman kullanımı düzeyinin oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Hokey sporunda koruyucu malzemelerin kullanımı konusunda sporcuların bilgilendirilmesi ve alışkanlık sakatlıkların oluşmasını engellemede etkili olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional research in which the types and causes of injuries of the elite Turkish male and female hockey players were examined. Team players competing in the Super League during the 2019 - 2020 Hockey Season were recruited in this research to be able to include as many as players in line with the purpose of the study. In this sense, a questionnaire called“Survey on Hockey Injuries (SHI)”was developed by the researcher so that information about the socio-demographic characteristics as well as previous injuries of the players could be gathered. Considering the 'gender' variable of the 256 players, it is seen that 44,9%(n = 115) of the participants were female, and the rest were male players 55,1%(n = 141). 62,5%(n = 160) of the players stated that they had had injuries while playing hockey, but the rest of the players 37,5%(n = 96) had no injury during their career. 160 players reported a total of 362 injury cases. When it comes to the injury parts of the body, it is seen that 24,31%(n = 92)of the players had suffered injuries to their ankles and feet, while 13,26%(n = 48) of them received injuries to their faces. The injury causes, on the other hand, can be listed as: 33,43%(n = 124) ball struck, 24,86%(n = 91) hockey stick struck. In conclusion, it was found that the basic causes of injuries of the players resulted from pushing or damage caused by ball and hockey stick struck. Additionally, players often suffer from the injuries to their ankles and feet. Considering the tools and equipments used to prevent players from injuries, it was found that gumshield, mask, gloves, shin guard, and eye protective equipment were rarely used. It can be said that it will be effective in informing the athletes about the use of protective materials in hockey and preventing habitual injury.