Genç yüzücülere uygulanan denge ve core antrenman programının yüzücülerin FMS skorları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the balance and core training program on the FMS scores of young swimmers
  1. Tez No: 639035
  2. Yazar: ERHAN ÇEMBERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada düzenli ve kontrollü olarak genç yüzücülere uygulanacak 8 haftalık denge ve core antrenman programıyla birlikte yüzücülerin Fonksiyonel Hareket Analizi (FHA) skorları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli Anadolu Yakasında bulunan yüzme branşındaki lisanslı sporcular oluşturmaktadır. Araştıramanın örneklemi ise Istanbul Yüzme kulübünde lisanslı olarak müsabık olan 14-19 yaş arası 35 gönüllü (17 erkek, 18 kadın) sporcudan oluşturulmuştur. Araştırma grubunu oluşturan sporcular tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Sporcular Çalışma Grubu (ÇG; n=19) ve Kontrol Grubu (KG; n= 16) olarak iki gruba ayrılmıştır. ÇG yer alan sporculara, klasik yüzme antrenman programlarına ek olarak haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta boyunca denge ve core antrenman programı uygulanırken, KG yer alan sporcular klasik antrenman programlarına devam etmişlerdir. ÇG ve KG sporcularının antropometrik özellikleri olarak; boy ve vücut ağırlıkları ölçülmüş ve beden kütle indeksleri belirlenmiştir. Sporculara fonksiyonel hareket analizi testleri uygulanmış olup en iyi sonuçlar kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of swimmers on Functional Movement Analysis (FHA) scores with the 8-week balance and core training program that will be applied to young swimmers regularly and in a controlled manner. The universe of the research is the licensed athletes in the swimming branch in the Anatolian Side of Istanbul. The sample of the study consisted of 35 volunteers (17 men, 18 women) athletes between the ages of 14-19 who were licensed in Istanbul Swimming Club. Athletes forming the research group were selected by random sampling method. Athletes are divided into two groups: Study Group (SG; n = 19) and Control Group (CG; n = 16). In addition to the classic swimming training programs, balance and core training programs were applied to SG athletes for 3 weeks a week, for 3 days a week, while athletes with CG continued their classical training programs. As anthropometric features of SG and CG athletes; height and body weights were measured and body mass indexes were determined. Functional Movement Analysis tests were applied to athletes and the best results were recorded. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data.