Kayropraktik servikal manipülasyonun skapular stabilizasyona etkisi
The effect of chiropractic cervical manipulation on scapular stabilization
  1. Tez No: 639044
  2. Yazar: ÖMER ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. DEMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kronik boyun ağrısı, toplumda yaygın rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu ağrıda skapular diskenizinin de etkili olduğuna inanılmakta olup skapular diskineziyi azaltarak skapular stabilizasyonu artırma, boyun eklem hareket açıklığını artırma ve mekanik boyun ağrılarını azaltmada kayropraktik servikal manipülasyon gibi tedaviler önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı, mekanik boyun ağrılı hastalarda kayropraktik servikal manipülasyonun skapular stabilizasyona etkisini belirlemektir. Bu amaçla araştırmaya en az üç ay boyunca süren boyun ağrısı bulunan ve skapular diskinezi tanısı konulmuş olan, yaşları 20 ila 50 arasında değişen (yaş ort.: 36,58±6,84) toplam 40 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular, Deney (kayropraktik servikal manipülasyon) (n=20, 12 kadın, 8 erkek) ve Kontrol (n=20, 11 kadın, 9 erkek) grubu olmak üzere randomize eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Verilerin toplanmasında Numerical Rating Scale (NRS), Eklem Hareket Açıklığı (EHA) Ölçüm Formu, inklinometre, Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası'nın Türkçe'ye uyarlanmış versiyonu kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre; yalnızca klasik fiziksel tıp modaliteleri ve skapular stabilizasyon egzersizlerinin uygulanmasının kolların 45o'lik pozisyonunda görülen skapular diskinezinin iyileştirilmesinde açıkça daha etkili olduğu, bu tekniklere ek olarak kayropraktik servikal manipülasyon uygulandığında bu olumlu etkinin azaldığı görüldü. İncelenen diğer tüm değerler (boyun ağrı, boyun özür, boyun fonksiyonel özür, kolların 0o'lik ve 90o'lik pozisyonlarında görülen skapular kayma/diskinezi) bakımından her iki tedavi tekniğinin (her iki gruptaki) olumlu etkilerinin benzer olduğu saptandı. Sonuç olarak her iki teknik de hastaların boyun ağrılarının, boyun özürlülük düzeylerinin ve skapular kaymanın/diskinezinin anlamlı düzeyde azaltılmasında, boyun eklem hareket açıklığınınsa anlamlı düzeyde artırılmasında başarılı ve benzer etkilere sahip tekniklerdir.
Özet (Çeviri)
Chronic neck pain is a common discomfort in the community. Scapular dyskinesia is also believed to be effective in this pain. Thus the treatments such as chiropractic cervical manipulation gain importance in increasing neck joint range of motion, reducing mechanical neck pain and increasing scapular stabilization by reducing scapular dyskinesia. In this frame, the aim of this research is to determine the effect of chiropractic servical manipulation on scapular stabilization in patients with mechanical neck pain. For this purpose, 40 volunteer patients, aged between 20 and 50 years (mean age: 36.58 ± 6.84), with neck pain lasting at least three months and diagnosed with scapular dyskinesia were included in the study. The cases were divided into two randomized groups, namely Experimental (chiropractic cervical manipulation) (n=20, 12 women, 8 men) and Control (n=20, 11 women, 9 men). Numerical Rating Scale (NRS), Joint Range of Motion (RoM) Measurement Form, Inclinometer and Turkish version of the Copenhagen Neck Functional Disability Scale were used to collect the data. According to the research results; it was observed that the application of only classical physical medicine modalities and scapular stabilization exercises was clearly more effective in improving the scapular dyskinesia seen in the 45o position of the arms, and this positive effect was reduced when chiropractic cervical manipulation was applied in addition to these techniques. The positive effects of both treatment techniques (in both groups) were found to be similar in terms of all other values (neck pain, neck disability, neck functional disability, scapular shift/dyskinesia seen in the 0o and 90o positions of the arms) examined. As a result, both techniques are successful and have similar effects in significantly reducing the neck pain, neck disability levels and scapular shift/dyskinesia and in significantly increasing the neck joint range of motion significantly.