Opere edilen evre IIB küçük hücreli dışı akciğer karsinomu'nun subgruplarının prognostik incelemesi: Sağkalımın analizi ve evreleme kriterlerinin değerlendirilmesi
Prognostic evaluation of subgroups of stage IIB small cell lung cancer: Survival analysis and assessment of staging criteria
- Tez No: 939285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL BUĞRA SEZEN, DOÇ. DR. ÖZGÜR İŞGÖRÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Evre IIB Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK), sağkalım açısından farklı alt gruplar içeren heterojen bir evre olarak tanımlanmaktadır. TNM 8. baskı evreleme sistemi içerisinde T3N0, T1N1 ve T2N1 tümörleri aynı evre altında toplanmakta, ancak bu alt grupların sağkalım sonuçlarında anlamlı farklar gözlenmektedir. Bu çalışmada, Evre IIB KHDAK hastalarında tümör evresi, nodal tutulum tipi, cerrahi yöntem, histopatolojik alt tip, vasküler/perinöral invazyon ve neoadjuvan tedavi gibi faktörlerin sağkalım üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız Ocak 2015 - Aralık 2022 tarihleri arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Evre IIB KHDAK tanısıyla opere edilen 396 hastanın verileri ile yürütülmüştür. Patoloji raporları ve onkolojik takip verileri hastane sisteminden elde edilmiştir. Demografik bilgiler, klinik değişkenler, cerrahi detaylar, patolojik invazyon tipleri ve adjuvan/neoadjuvan tedavi durumu kaydedilmiştir. Genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (DFS) analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile yapılmış, prognostik faktörler çok değişkenli Cox regresyon modeli ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastaların %89.1'i erkek olup ortalama yaş 62.42 ±8.66 yıl olarak hesaplanmıştır. Genel sağkalım süresi ortalama 60.6 ay, 5 yıllık sağkalım %60.7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Stage IIB non-small cell lung cancer (NSCLC) represents a heterogeneous group with varying survival outcomes. According to the 8th edition of the TNM staging system, T3N0, T1N1, and T2N1 tumors are categorized under the same stage, despite significant prognostic differences among these subgroups. This study aimed to evaluate the prognostic effects of tumor stage, type of nodal involvement, surgical method, histopathological subtype, vascular/perineural invasion, and neoadjuvant therapy in patients with resected Stage IIB NSCLC. Methods: This study included 396 patients who underwent surgical resection for Stage IIB NSCLC at Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Hospital between January 2015 and December 2022. Pathology reports and oncological follow-up data were obtained from hospital records. Demographic characteristics, clinical variables, surgical details, pathological invasion types and adjuvant/neoadjuvant treatment data were collected. OS and DFS were analyzed using the Kaplan-Meier method, and prognostic factors were evaluated with multivariate Cox regression analysis. Results: Among the patients, 89.1% were male, with a mean age of 62.42 ±8.66 years. The mean OS was 60.6 months, and the 5-year survival rate was 60.7%.