Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile opere edilen hastaların RDW, trombosit, nötrofil/lenfosit oranlarının survey ve preoperatif değerlendirme üzerindeki etkisi
The effect of RDW, thrombocyte and neutrophıl / lymphocyte ratio on the survey and pre-operatıve evaluatıon of the operated patients with non-small cell lung cancer diagnosis
  1. Tez No: 539315
  2. Yazar: FUNDA CANSUN YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÖRS KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tanısı ile opere edilmiş hastalarda Red Cell Derivation Width-Kırmızı Kan Hücreleri Dağılım Genişliği (RDW), trombosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranının preoperatif değerlendirme ve survey üzerine etkileri araştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2010 ve Aralık 2016 tarihleri arasında kliniğimizde küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısıyla opere edilen ve çalışma kriterlerine uygun olan 101 kadın, 703 erkek; toplam 804 kişi bu çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 59,60+7,50 (45 – 82) olarak izlendi. Tüm hastalar patolojik değerlendirmeler sonucunda evrelendirildi ve preoperatif hemogram verilerinden RDW, Trombosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranları kayıt edilerek hastaların sağ kalımları üzerine prediktif değerleri demografik veriler eşliğinde retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 101 kadın, 703 erkek toplam 804 hasta dahil edildi. Lenf bezi diseksiyonu eşliğinde 604 hastaya lobektomi, 69 hastaya bilobketomi, 131 hastaya pnömonektomi uygulandı. Tüm hastalar patoloji sonuçları ile birlikte 8. TNM' ye göre evrelendirildi. Preoperatif değerlendirme için alınan hemogramlardan RDW, trombosit, nötrofil/lenfosit oranlarının survey üzerine etkisi istatistiki analizler ve literatür ile birlikte incelendi. Tartışma: Bu çalışmada KHDAK nedeni ile kliniğimizde opere edilen hastaların preoperatif alınan hemogramlarındaki RDW, trombosit sayısı ve nötrofil lenfosit oranları kaydedilerek post operatif survey üzerinde predikte edici değerleri incelendi. RDW, trombosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranının survey üzerine predikte edici etkisi bulunmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The aim of this study is to evaluate the effects of RDW, platelet count and neutrophil/lymphocyte ratio on preoperative evaluation and survey in patients with NSCLC. Patients and Methods: Between January 2010 and December 2016, a total of 804 patients, 101 women and 703 men, who were operated with the diagnosis of nonsmall cell lung cancer and who met the study criteria were included in this study. The mean age was 59,60+7,50 (45 - 82). All patients were staged according to pathological evaluations, and preoperative hemogram values, RDW, platelet count and neutrophil/lymphocyte ratios were recorded and with demographic data, predictive values of these data on survival of the patients were evaluated retrospectively. Results: A total of 804 patients, 101 females and 703 males, were included in the study. 604 lobectomies, 69 bilobectomy and 131 pneumonectomy with lymph node dissection were performed. All patients were staged according to the 8th TNM with pathology results. The effects of RDW, platelet and neutrophil/lymphocyte ratios on the survey were evaluated with statistical analyzes and literature. Discussion: In this study, preoperative RDW, thrombocyte count and neutrophil/lymphocyte ratios of patients who were operated with the diagnosis of NSCLC in our clinic were recorded and predictive values of these data were evaluated. RDW, platelet count and neutrophil/lymphocyte ratio found to have no predictive effect on the survey.