Yerüstü sularında bulunan öncelikli endokrin bozucu moleküllerin bozunma reaksiyonlarının hesapsal incelenmesi
Computational examination of degradation reactions of precious endocrine disruptors molecules through surface water
- Tez No: 639091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada öncelikli endokrin bozucu moleküllerden Aklonifen, Terbutrin, Kinoksifen, Heptaklorepoksit, Klorfenvinfos, Klorprifos, Trifluralin, Bifenoks, Di (2-etilhekzil) fitalat, Perflorooktansülfonik asitmoleküllerinin OH radikali arasındaki meydana getireceği olası reaksiyon yolları belirlenmiştir. Optimize geometrileri Gauss View 5 ile çizilmiştir. Daha sonra, Gaussian 09 programı ile geometrik optimizasyon yapılarak en düşük enerjili halleri bulunmuştur. Geometrik yapı analizi yapılmış ve bağ uzunlukları ile bağ açıları hesaplanmıştır. Bu çalışmadaki amaç, gaz fazı ve sulu ortam içinde öncelikli endokrin bozucu moleküllerden Aklonifen, Terbutrin, Kinoksifen, Heptaklorepoksit, Klorfenvinfos, Klorprifos, Trifluralin, Bifenoks, Di (2-etilhekzil) fitalat, Perflorooktansülfonik asitve OH radikali etkileşiminin en muhtemel reaksiyon yolu belirlemektir. Çözücü suyun etkisi, çözme modeli olarak COSMO kullanılmış ve reaksiyonlarda enerjiyi azaltıp stabilize edici bir etkiye sahiptir. En düşük enerjili molekül en kararlı yapıya sahiptir. Buna göre endokrin bozucu moleküllerini en kararlıdan en kararsıza sıraladığımızda; Heptaklorepoksit, Klorprifos, Perflurooktansülfonikasit, Klorfenvinfos, Bifenoks, Kinoksifen, Trifluralin, Di (2-etilhekzil) fitalat, Aklonifen, Terbutrin şeklinde sıralanmaktadır. Bu sonuçlar deneysel çalışmalara yol gösterecek olup parçalanma mekanizmasını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible reaction paths of Aclonifen, Terbutryn, Quinoxyfen, Heptachloropoxide, Chlorfenvinfos, Chlorprifos, Trifluralin, Bifenox, Di (2-ethylhexyl) phthalate, Perfluorooctansulfonic acid molecules, which are among the primary endocrine disrupting molecules, were determined. Optimized geometries are drawn with Gauss View 5. Later, with the Gaussian 09 program, geometric optimization was made and the lowest energy states were found. Geometric structure analysis was done and bond lengths and bond angles were calculated. The purpose of this study is to determine the most likely way of interaction of Aclonifen, Terbutryn, Quinoxyfen, Heptachloropoxide, Chlorfenvinfos, Chlorprifos, Trifluralin, Bifenox, Di (2-ethylhexyl) phthalate, Perfluorooctansulfonic acid and OH in the gas phase and aqueous medium. The effect of solvent water, COSMO is used as the dissolution model and has a stabilizing effect in reducing the energy in the reactions. The lowest energy molecule has the most stable structure. Accordingly, when we list the endocrine disrupter molecules from the most stable to the most unstable; It is listed as heptachloropoxide, Chlorpyrifos, Perfluorooctanesulfonic acid, Chlorfenvinfos, Bifenox, Quinoxyfen, Trifluralin, Di (2-ethylhexyl) phthalate, Aclonifen, Terbutryn. These results will guide experimental studies and determine the fragmentation mechanism.