Durmuş Hocaoğlu ve modernleşme
Durmuş Hocaoğlu and modernization
- Tez No: 639175
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Siyasal Bilimler, Philosophy, Law, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Modernleşme uzun ve karmaşık bir tarihe sahiptir. Bu tarihe ışık tutmaya çalışan araştırmacılar aynı zamanda modernleşmenin günümüzde aldığı biçimi de incelemektedirler. Birçok alana etki ettiği için oldukça kapsamlı bir konu olan modernleşme uzamsal ve zamansal tahlillere gereksinim duymaktadır. Durmuş Hocaoğlu'nun modernleşme görüşleri bu gereksinimi karşılamak bakımından ciddi bir katkı sunmaktadır. Hocaoğlu Batı'daki ve Türkiye'deki modernleşme süreçlerini sistemli bir şekilde değerlendirmiştir. Bu değerlendirmelerin özgünlüğü; Hocaoğlu'nun kavramları açıklama biçiminden, tarihi yalnızca olaylar açısından değil düşünce ve aydınlar açısından da incelemesinden, felsefî yaklaşımından ve Türk modernleşmesine dair kapsamlı önerilerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca modernleşmenin odağına dünyevileşme problemini yerleştirmiş olması, meseleye yeni bir perspektif kazandırmaktadır. Hocaoğlu, modernleşmenin başat konuları olan laisizm ve sekülerizmi iki farklı kavram olarak ele almıştır. Laisizmi Latin/Katolik ülkelerde Rönesans ile belirginleşen sert bir dünyevileşme, sekülerizmi ise Anglo Sakson ülkelerde Reform ile belirginleşen yumuşak bir dünyevileşme şeklinde tanımlamıştır. Kavramların ve olguların tarihî gerçekliklerini ve Türkiye'de aldığı özgün biçimlerini bir arada işlemiştir. Türk modernleşme sürecine eleştirel bir şekilde yaklaşan Hocaoğlu yalnızca sorunları tespit etmekle kalmamış, millî Batılılaşma şeklinde bir öneri de sunmuştur. Bununla birlikte Türkiye'nin uzak geleceği için İslami modernizm şeklinde bir medeniyet tasarımı ortaya koymuştur. Tüm bu sebeplerle Durmuş Hocaoğlu'nun görüşleri, Türk modernleşmesinin mevcut konumu ve ideal biçimi hakkında Türk düşün hayatına özgün bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernization has a long and complex history. Researchers try to shed light on this history also examine the form modernization takes today. Modernization, which is a very comprehensive subject, requires spatial and temporal analyzes because it affects many areas. The modernization views of Durmuş Hocaoğlu make a serious contribution to meeting this requirement. Hocaoğlu evaluated the modernization process in Turkey and in the West in a systematic way. The originality of these evaluations arises from the way Hocaoğlu explains the concepts, handling the history not only in terms of events, but also in terms of thought and intellectuals, his philosophical approach and his comprehensive suggestions on Turkish modernization. In addition, he placed the problem of secularity in the focus of modernization, it brings a new perspective to the issue. Hocaoğlu handled laicism and secularism, two of the main concepts of modernization, as two different concepts. He defined laicism as a severe secularity, which became evident by the Renaissance in Latin/Catholic countries, and secularism as a soft secularity that became evident by Reform in Anglo Saxon countries. He discussed concepts and phenomena's historical reality together with their original forms received in Turkey. Approaching the Turkish modernization process critically, Hocaoğlu not only identified the problems, but also made a proposal in the form of national Westernization. However, he revealed a civilization design for Islamic modernism Turkey's remote future. For all these reasons, Durmuş Hocaoğlu's views provide a unique perspective on Turkish thought about the current position and ideal form of Turkish modernization.