Bir kuvvet serisi metoduna ve modülüs fonksiyona göre istatistiksel yakınsaklık ve kuvvetli yakınsaklık
Statistical and strong convergence with respect to a power series method and a modulus function
  1. Tez No: 884793
  2. Yazar: CANAN SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM, PROF. DR. CEMAL BELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde istatistiksel yakınsaklığın, kuvvetli toplanabilmenin ve bir modülüs fonksiyonuna göre istatistiksel yakınsaklık kavramlarının tarihçesi verilmiştir. İkinci bölümde istatistiksel yakınsaklık, kuvvetli yakınsaklık, istatistiksel limit nokta kümeleri, bir modülüs fonksiyonuna göre kuvvetli toplanabilme ve kuvvet serisi metoduna göre yakınsaklık ve kuvvetli yakınsaklık tanımları ve temel teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle Jp kuvvet serisi metoduna göre Jp-istatistiksel yakınsaklık ve Jp-kuvvetli toplanabilme kavramları verilmiş ardından bir modülüs fonksiyonu yardımıyla f-Jp-kuvvetli toplanabilme, f-Jp-istatistiksel yakınsaklık tanımlanmıştır. Daha sonra bu kavramlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Dördüncü bölümde Jp-istatistiksel yakınsaklığın sağladığı temel özellikler gösterilmiştir. Beşinci bölümde Jp-istatistiksel limit noktaları ve f-Jp-istatistiksel limit noktaları tanımlanmıştır ve alışılmış limit noktaları ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five chapters. The first part is the introduction. In this section, the history of the concepts of statistical convergence, strong convergence, and statistical convergence with respect to a modulus function have been given. In the second chapter, the definitions and fundamental theorems of statsistical convergence, strong convergence, statistical limit point sets, strong convergence respect to a modulus function, and convergence and strong convergence according to power series methods have been given. In the third chapter, at first the concepts of , Jp-statistical convergence and , Jp-strong convergence according to the Jp power series method were given , and then by using a modulus function f-Jp-strong convergence and f-Jp-statistical convergence have been defined .Also the relations between these concepts have been investigated. The fourth section the basic properties of , Jp-statistical convergence have been described. In the fifth section, , Jp-statistical limit points and f-Jp-statistical limit points have been defined and their realtion with usual limit points have been examined.