Uluslararası enerji politikaları: Doğu Akdeniz
International energy policies: Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 639209
  2. Yazar: MEHMET FATİH SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sanayi Devrimi enerjinin öneminin artmasına neden olması bakımından insanlık tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. Sanayi Devrimi ile birlikte enerji toplumsal refahın ve ekonomik gelişmenin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İlk başlarda temel enerji kaynağı olarak kullanılan kömür, yerini zamanla petrole bırakmıştır. Gelişen teknolojiyle beraber doğal gaz nakledilebilir hale gelmiş ve enerji kaynağı olarak kullanımı süreç içerisinde artmıştır. Bu süreci gerek çevrenin korunması gerekse yeterli enerji kaynağına sahip olmayan ülkelerin kaynak çeşitliliği yaratması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları izlemiştir.Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın temel aracı olan enerji, ülkelerin güvenlik algılamalarında da önemli bir yer kaplamaktadır. Petrolün ve doğal gaz rezerv alanlarının dünya üzerinde asimetrik dağılımı nedeniyle hem enerji arz eden hem de talep eden ülkelerin farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum da ülkelerin genel dış siyasetinde enerji politikalarının önemini arttırmaktadır.Bu bağlamda Doğu Akdeniz bölgesi, eski çağlardan beri önemi bir ticaret rotası olmasının yanında bir enerji nakil hattı olarak da hayati bir konumda bulunmaktadır. Son zamanlarda keşfedilen yeni enerji kaynakları ile bölge yalnız bir ticaret rotası olarak değil rezerv alanı olarak da dikkatleri üzerine toplamaktadır.Bu çalışmada uluslararası enerji politikalarının genel bir değerlendirmesi yapıldıktan sonra Doğu Akdeniz bölgesinin tarihsel, coğrafi, stratejik ve jeostratejik öneminden bahsedilmeye çalışılacaktır. Bölgenin yapılan enerji keşifleri sonrasında enerji merkezi olma potansiyeli değerlendirilerek, enerjinin bölgenin sorunlarına çözüm konusunda yarattığı fırsatlar ve yeni problemler oluşturma potansiyeli üzerinde durulacaktır.Sonuç olarak, her ne kadar enerji kaynaklarının bölge ülkelerinin ilişkilerini geliştirmesinde önemli bir katalizör de olsa bölge ülkeleri arasında yıllardır çözüme kavuşturulmayan sorunların varlığı göz önünde bulundurularak, burada keşfedilen enerji kaynaklarının yeni bir problem olarak ülkelerin gündemini meşgul edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution is an important turning point for human history in terms of increasing the importance of energy. With the Industrial Revolution, energy has become an impartant aspect of social welfare and economic development. Coal, which was used as the primary energy source in the beginning, was replaced by oil over time. With the developing technology, natural gas can be transported and its use as an energy source has increased in the process. This process was followed by renewable energy sources due to the protection of the environment and the diversity of countries that do not have significant energy sources.Energy, which is the main instrument of economic growth and sustainable development, also takes an important place in the security perceptions of countries. Due to the asymmetric distrubiton of oil and natural gas reserve areas on the world, it couses differentiation of both energy supply and demanding countries. This situation increased the importance of energy policies in the general foreing policy of the countries.In this context, the Eastern Mediterrenean region has been an important trade route since ancient times, as well as a vital location as an energy transmission line. With the new sources discovered recently, the region draws attention not only as a trade route but also as a reserve area.In this study, after a general evaluation of the international energy policies, the historical, geographical, strategic and geostrategic importance of the Eastern Mediterranean region will be tried to be mentioned. After the energy discoveries of the region, the potantial of being an energy centre will be evaluated and the opportunities created by the energy in solving problems of the region and the potantial to create new problems will be emphasized.As a result, although it is an important catalyst for the development of the energy resources of the countries of the region, it is thought that the energy resources discovered here will occupy the countries' agenda as a new problem, considering the existance of problems that here not been resolved for years.