Üniversite öğrencilerinde sosyal jetlag ve kronotipin yeme davranışı, depresyon, akademik başarı ve beslenme durumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of social jetlag and chronotype on eating behavior, depression, academic success and nutritional status in university students
- Tez No: 639225
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, sosyal jetlag ve kronotipin yeme davranışı, depresyon, akademik başarı ve beslenme durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile 305 üniversite öğrencisinin gönüllü katılımı ile yürütülmüş kesitsel tipte bir çalışmadır. Katılımcılara, yüzyüze görüşme yöntemi ile anket formu uygulanmış; bu form bireylerin genel bilgileri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin soruları, Sabahçıl-Akşamcıl Testini, uyku alışkanlıklarına ilişkin soruları, genel akademik not ortalamasını, Üç Faktörlü Yeme Ölçeğini, CES- Depresyon Ölçeğini, Pittsburg Uyku Kalite İndeksini (PUKİ), 24 saatlik geriye dönük fiziksel aktivite ve besin tüketim kaydını içermektedir. Bireylerin vücut ağırlıkları ve vücut bileşimleri Inbody 720 vücut analiz cihazı ile diğer antropometrik ölçümler ise araştırıcı tarafından tekniğine uygun olarak ölçülmüştür. Akşamcıl tiplerin kontrolsüz yeme faktör puanının (21,27 ± 4,61) sabahçılların puanına (18,89 ± 4,79) göre istatistiksel olarak önemli derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Akşamcılların CES-Depresyon puanının sabahçıl ve ara tiplere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Bireylerin kronotiplerine göre ortalama su ve enerji alım miktarları arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Akşamcıl erkeklerin diyetlerinde proteinden gelen oran ve diyetle kolesterol alım miktarı istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Sabahçıl bireylerin ara tip ve akşamcıl bireylere göre kurubaklagil ve yağlı tohum grubu alım miktarının yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Bireylerin kronotipleri ve sosyal jetlag saatleri ile antropometrik ölçümleri arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak kronotip; yeme davranışı bozuklukları, depresyon, düşük akademik başarı ile ilişkili bulunmuştur. Sosyal jetlag ile bu parametreler arasında bir ilişki saptanmamış olup, bu ilişkinin incelenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study conducted with the voluntary participation of 305 university students in order to evaluate the relationship between social jetlag and chronotype with eating behavior, depression, academic success and nutritional status. A questionnaire was applied to the participants by face to face interview method. This form includes individuals' general information, health information and nutritional habit questions, Morningness-Eveningness Questionnaire, questions about sleeping habits, grade point average (GPA), Three Factor Eating Questionnaire, CES-Depression Scale, Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI) and 24-hour physical activity and dietary recall. Body weight and body composition of individuals were measured with the Inbody 720 body analyzer and other anthropometric measurements was performed according to the technique by the researcher. The uncontrolled eating factor score (21.27 ± 4.61) of the evening types was found to be significantly higher than the morning types (18.89 ± 4.79) (p 0.05). It was determined that the CES-Depression (CES-D) score of the evening type was higher than the morning and intermediate types (p 0.05). According to the chronotypes, no significant difference was found between mean water and energy intake (p>0.05). Dietary protein and cholesterol intake of evening type men was found to be higher (p 0.05). It has been found that the amount of legume and seed intake is higher in the morning group compared to the intermediate and evening type (p0.05). There was no significant difference between anthropometric measurements with chronotype and social jetlag (p>0.05). As a result, chronotype is associated with problematic eating behaviors, depression and low academic success. There is no relationship between social jetlag and these parameters and more studies are needed to examine this relationship.