Üniversite öğrencilerinde diyet kalitesi ile nomofobi, kronotip ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The determination of the relationship between diet quality and nomophobia, chronotype and sleep quality in university students
  1. Tez No: 951180
  2. Yazar: ÖYKÜM ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma, üniversite öğrencilerinde diyet kalitesi ile nomofobi, kronotip, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ocak-Mart 2025 tarihleri arasında, 18-24 yaş arası toplam 340 (314'ü kadın, 26'sı erkek) lisans öğrencisinin gönüllü katılımıyla yürütülmüştür. Bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ile vücut ağırlığı ve boy uzunluğu beyana dayalı olarak toplanmıştır. Bel çevreleri ise araştırmacı tarafından mezura ile ölçülmüştür. Bireylerin nomofobi düzeyleri Üsküdar Nomofobi Ölçeği ile, diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi (HEİ-2015) ile, uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PSQI) ve kronotip eğilimleri Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ) ile değerlendirilmiştir. Bireylerin besin tüketimini saptamak için 24 Saatlik Hatırlatma yöntemi ve fiziksel aktivite düzeyleri için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ-SF) kullanılmıştır. Tüm öğrencilerin yaş ortalaması 20.74 ± 1.53 yıl olarak belirlenmiştir. Bireylerin %1.8'inde yüksek, %20.9'unda orta ve %54.1'inde hafif düzeyde nomofobi belirlenmiştir. Nomofobisi olmayan bireylerin oranı ise %23.2'dir. Kadınların erkeklerden daha fazla nomofobiye sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05). Akşamcıl tiplerin koyu yeşil yapraklı sebze ve kurubaklagil tüketiminin diğer kronotip gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p = 0.036). Kötü uyku kalitesi (β = 1.500, p < 0.001) ve akşamcıl kronotip eğilimi (β = -0.515, p < 0.001), nomofobi düzeyini anlamlı şekilde yordayan değişkenlerdir. Öte yandan HEİ puanı, besin takviyesi kullanımı, BKİ (kg/m2), IPAQ-SF puanı ve telefon kullanım süresinin nomofobi düzeyi üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir (p>0.05). Bu bulgular, yalnızca ekran süresi gibi davranışsal değil, aynı zamanda uyku kalitesi ve kronotip gibi biyolojik faktörlerin nomofobi ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Dijital çağ sorunlarıyla mücadele için eğitim ve sağlık politikalarının yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda beslenme, uyku hijyeni, sosyal jetlag ve dijital medya kullanımı gibi alanlarda disiplinler arası müdahalelere dayalı koruyucu politikalar geliştirilmelidir. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinde dijital çağ sorunları ile sirkadiyen ritim ve yaşam tarzı farklılıklarını bütüncül olarak ele alan önleme programları, bir an önce hayata geçirilmesi gereken bir zorunluluk haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the relationship between diet quality, nomophobia, chronotype, sleep quality and physical activity levels in university students. The study was conducted between January and March 2025 with the voluntary participation of 340 (314 female and 26 male) students aged between 18-24 years.Participants' general information, dietary habits, body weight and height were collected through self-report. Waist circumference was measured by the researcher using a measuring tape. İndividuals nomophobia levels were measured by the Uskudar Nomophobia Scale, diet quality was measured by the Healthy Eating Index (HEI-2015), sleep quality was measured by the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and chronotype were measured by the Morningness Eveningness Questionnaire (MEQ). The 24-Hour Dietary Recall was used for food consumption records and the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) was used for physical activity levels. The average age of students in the study was determined to 20.74 ± 1.53 years. High levels of nomophobia were determined in 1.8% of individuals, moderate levels in 20.9%, and mild levels in 54.1%. The percentage of individuals without nomophobia was 23.2%. It was determined that women have more nomophobia than men (p0.05). The consumption of dark green leafy vegetables and legumes was significantly higher among evening-types compared to other chronotype groups (p = 0.036). According to regression analysis, poor sleep quality (β = 1.500, p < 0.001) and evening chronotype tendency (β = -0.515, p < 0.001) were significant predictors of nomophobia levels. On the other hand, HEI scores, dietary supplement use, BMI (kg/m²), IPAQ-SF scores, and phone usage time did not have a significant effect on nomophobia (p > 0.05). These findings indicate that nomophobia is associated not only with behavioral factors such as screen time, but also with biological factors such as sleep quality and chronotype. To combat digital age problems, education and health policies need to be restructured with a holistic approach. In this context, interdisciplinary, preventive policies should be developed in areas such as nutrition, sleep hygiene, social jetlag, and digital media use. In summary, it has become a pressing necessity to implement preventive programs that holistically address digital age issues along with circadian rhythm and lifestyle differences in university students.