How entrepreneurship ecosystem affects startup process and success
Girişimcilik ekosistemi girişimcilerin gelişimini ve başarısını nasıl etkiler
  1. Tez No: 639238
  2. Yazar: FATMA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU TÜRKER ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kültürel, sosyal ve materyal olmak üzere üç ana kısımdan oluşan girişimcilik ekosistemi girişimcilerin radikal veya artırımsal inovasyon yapma kararlarına etki ederek girişimcileri başarıya veya başarsızlığa götürmede önemli rol oynamaktadır. Literatür girişimcilik süreçlerini incelerken bu sürecin radikal ve artırımsal inovasyon ile ilişkisine çok az değinmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; girişimcilik ekosistemindeki elemanların meşruiyet ve rekabet riskleri karşısında ticari fırsatları işleme ve keşfetme yoluyla girişimcinin inovasyon seviyesini ve bu durumun başarıya olan etkisini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu çalışma kapsamlı bir literatür araştırmasını takiben içerik analizi metotunu temel alarak kalitatif bir araştırma yöntemi kullanmakta ve süreci anlamayı amaçlamaktadır. 30 girişimci ile yapılan yarı-yapılandırılmış kalitatif araştırma sonucunda elde edilen bulgular; girişimcilik ekosistemindeki iş ağlarının, insan kaynaklarının, destek servislerinin (hızlandırıcılar) ve pazar yapısının girişimcilerin başarılı olmasında doğrudan bir rol oynadığını göstermekte ve bu elemanların inovasyon tipi ve girişimcilerin karşılaştığı risklerle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship ecosystem, which is composed of cultural attributes (CA), social attributes (SA), and material attributes (MA), can enable and disable the success or failure of entrepreneurs by affecting their choices on creating radical or incremental innovation. However, the literature provides a very little understanding on this entrepreneurial process by highlighting diverse paths of developing radical and incremental innovation. The purpose of current study is to explore how different configuration of entrepreneurial ecosystem domains – CA, SA, MA – affect the type of innovation among entrepreneurs by leading them to explore or exploit commercial opportunities along the relevant risks of legitimacy versus competition. After an elaborate review of literature, the study attempts to understand the process by conducting a qualitative study by applying content analysis method. The findings drawn from semi-structured qualitative study (SSQS) of 30 entrepreneurs reveal that some of the domains in entrepreneurship ecosystem such as network, worker talent, support services (accelerators) and open market have a direct impact in entrepreneurial success and these domains are nested with type of innovation and risks.