Bir göze refraktif diğer göze difraktif multifokal göz içi lensi implantasyonu sonrası görsel sonuçlar
Visual outcomes after refractive multifocal intraocular lens implantation into one eye and diffractive one into the other eye
- Tez No: 352679
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisinde“mix and match”yaklaşımı ile multifokal göz içi lensi (GİL) implantasyonu yapılan hastaların görsel sonuçlarını değerlendirmek. Metod: Bu prospektif, randomize olmayan, vaka kontrol çalışmasına 20 hasta (40 göz) dahil edildi. Refraktif multifokal GİL (ReZoom NXG1) hastaların baskın gözlerine implante edilirken, difraktif multifokal GİL (Tecnis ZMA00) baskın olmayan gözlerine implante edildi. Hastalar toplam 6 ay takip edildi. Katarakt cerrahisinden 1, 3 ve 6 ay sonra monoküler ve binoküler düzeltilmemiş uzak, ara mesafe ve yakın görme keskinlikleri (logMAR), kontrast duyarlılık düzeyleri ölçüldü. Postoperatif 6. ayda defokus eğrileri, okuma hızları, gözlükten bağımsızlık, halo ve kamaşma semptomları da değerlendirildi. Postoperatif yaşam kalitesi, NEI VFQ-25 (National Eye Institute Visual Function Questionnaire-25) anketinin Türkçe versiyonu ile değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışma grubu, yaş ortalaması 69.45 ± 10.76 (31-86) yıl olan 8 kadın, 12 erkekten oluşmaktaydı. Postoperatif 6. ayda ReZoom implante edilen gözlerde ortalama sferik ekivalan -0.04 ± 0.12 D iken, Tecnis implante edilen gözlerde -0.04 ± 0.12 D idi. Postoperatif 6. ayda düzeltilmemiş uzak ve ara mesafe görme keskinlikleri ReZoom implante edilen gözlerde Tecnis implante edilenlerden anlamlı daha iyi bulundu (sırasıyla, p=0.026 ve p=0.037). Düzeltilmemiş yakın görme keskinlikleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Postoperatif 6. ayda ortalama binoküler düzeltilmemiş uzak görme keskinlikleri -0.05±0.1 logMAR, ortalama binoküler düzeltilmemiş ara mesafe görme keskinlikleri 0.1±0.2 logMAR, ortalama binoküler düzeltilmemiş yakın görme keskinlikleri 0.1±0.1 logMAR'dı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the visual outcomes in patients who underwent cataract surgery with multifocal intraocular lens (IOL) implantation using a“mix & match”approach. Methods: Twenty patients (40 eyes) were involved in this prospective, nonrandomized, casecontrol study. Refractive multifocal IOLs (ReZoom NXG1) were implanted in patients' dominant eyes and diffractive multifocal IOLs (Tecnis ZMA00) were implanted in their nondominant eyes. Patients were followed for 6 months. Monoocular and binocular uncorrected distance, intermediate and near vision acuity (logMAR), contrast sensitivity levels were measured 1, 3 and 6 months later after cataract surgery. Defocus curves, reading speeds, patient satisfaction, spectacle dependence, halo and glare symptoms were also evaluated at 6 month after the surgery. Postoperative quality of life was assessed with the Turkish version of NEI VFQ-25 (National Eye Institute Visual Function Questionnaire-25). Results: The study group consists of 8 females and 12 males, with mean age 69.45 ± 10.76 (31-86) years. At 6 months after the surgery the mean spherical equivalent was -0.04 ± 0.12 D in ReZoom implanted eyes and -0.11 ± 0.2 D in Tecnis implanted eyes. The uncorrected distance and intermediate visual acuity levels were significantly better in ReZoom implanted eyes at 6 months after the surgery (p=0.026 and p=0.037,respectively). There was no statistically significant difference in the uncorrected near viasual acuity (p>0.05). At the final visit, the mean binocular uncorrected distance visual acuity was -0.05±0.1 logMAR, the mean binocular uncorrected intemediate visual acuity was 0.1±0.2 logMAR and the mean binocular uncorrected near visual acuity was 0.1±0.1 logMAR.