Aksiyel uzunluk,ön kamara derinliği ve optik koherens tomografi parametrelerinin kontrast duyarlılıkla ilişkisi
The relationship between axial length, anterior chamber depth and optical coherence tomography parameters with contrast sensitivity
  1. Tez No: 639271
  2. Yazar: GAMZE GÖKÇINAR ANAPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmamızın amacı sağlıklı katılımcılarda gözün aksiyel uzunluğu ve ön kamara derinliğine ek olarak, optik koherens tomografi (OKT) parametrelerinden olan retina sinir lifi tabaka kalınlığı (RSLT), retinal ganglion hücre-iç pleksiform (RGHİP) tabaka kalınlığı, santral makula kalınlığı ve retina dış nükleer tabaka kalınlığının kontrast duyarlılık üzerine etkilerini incelemektir. YÖNTEM: Bu çalışmaya refraktif bozukluk dışında herhangi bir oküler hastalığı olmayan, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri tam olan, herhangi bir göz cerrahisi geçirmemiş ve sistemik hastalığı olmayan 18-45 yaş arası sağlıklı 150 katılımcı dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların tümüne tam oftalmolojik muayeneyi takiben fotopik koşullarda kontrast duyarlılık testi (FACT, grating test) uygulandı. Takiben non-kontakt optik biyometri ile aksiyel uzunluk (AU), keratometrik değerler, ön kamara derinliği (ÖKD) ve pupil çapı standart oda şartlarında ölçüldü. Sonrasında SD-OKT ile santral makula kalınlığı, santral retinal dış nükleer tabaka kalınlığı, RSLT kalınlığı, santral kornea kalınlığı, RFHİP tabaka kalınlığı ve ek olarak subfoveal koroidal kalınlık ölçümü yapıldı. Katılımcılar AU'ya göre Grup1 (Hipermetropi, AU=21.5-23.0 mm), Grup 2 (Emetropi, AU=23.0-24.5 mm ve Grup 3 (Miyopi, AU=24.5-26.0 mm) şeklinde üç gruba ayrıldı. Aksiyel uzunluğun, yaşın, ÖKD'nin, makula kalınlığının, retina dış nükleer tabaka kalınlığının, RSLT kalınlığının, RFHİP tabaka kalınlığının ve subfoveal koroidal kalınlığın tüm uzaysal frekanslardaki [A(1.5 cpd), B(3 cpd), C(6 cpd), D(12 cpd), E(18 cpd)] kontrast duyarlılık düzeyleri ile korelasyonları incelendi. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arası ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmede ise Spearman korelasyon testi ve multipl regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION & OBJECTIVE: The aim of our study is to investigate the effects of axial length, anterior chamber depth, OCT parameters, pupil diameter and age on contrast sensitivity in healthy participants. MATERIAL & METHOD: 150 healthy adults without any chronic illnesses and aged between 18 to 45 who have no ocular disease other than refractory impairment, have a normal best corrected visual acuity and haven't had any ocular surgery were included in the study. Following a complete ophthalmologic examination, all of the participants took contrast sensitivity test (grating test) in photopic environment. Next; axial length, keratometric values, anterior chamber depth and pupil diameter were measured with non-contact optic biometry (IOL Master, Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA, USA) in standart room conditions. Lastly; central macular thickness, central outer nuclear layer thickness, retinal nerve fiber layer thickness (RNFLT), corneal thickness, ganglion cell analysis (GCA) were measured by using SD-OCT (Cirrus HD-OCT 5000 Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA) as well as subfoveal choroidal thickness with EDI-OCT. Participants were divided into 3 following groups according to their axial thickness: 21.5-23.0 mm (hypermetropia), 23.0-24.5 mm (emmetropia) and 24.5-26.0 mm (myopia). Correlations between axial length, age, anterior chamber depth, macular thickness, outer nuclear layer thickness, RNFLT, GCA, subfoveal choroidal thickness and contrast sensitivity were analyzed on A (1.5 cpd), B (3 cpd), C (6 cpd), D (12 cpd), E (18 cpd) contrast levels. Spearman correlation test and multiple regression analysis were performed.