Kronik spesifik olmayan bel ağrılı bireylerde omurgaya uygulanan farklı tedavi yöntemlerinin eklem hareket açıklığı, ağrı, propriosepsiyon, endurans, bel farkındalığı ve engellilik üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different treatment methods applied to the spine on joint range of motion, pain, proprioception, endurance, back awareness and disability in individuals with chronic non-spesific low back pain
  1. Tez No: 639272
  2. Yazar: ERKAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bel ağrısı, baş ağrısı ve kronik yorgunluktan sonra en çok bildirilen şikayettir ve popülasyonun %80'inden fazlası hayatının bir döneminde bel ağrısı yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bel ağrısı vakalarının büyük çoğunluğunda radyolojik görüntülemede bir patoloji görülmemekte ve spesifik olmayan bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamız, kronik spesifik olmayan bel ağrılı bireylerde aletli manipülasyon ve Mulligan hareketle mobilizasyon tekniklerinin eklem hareket açıklığı, ağrı, propriosepsiyon, endurans, bel farkındalığı ve engellilik üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 51 kronik spesifik olmayan bel ağrılı birey dahil edildi ve randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba aletli manipülasyon ve core egzersiz programı, 2. gruba Mulligan hareketle mobilizasyon tekniği ve core egzersiz programı, 3. gruba ise sadece core egzersiz programı uygulandı Ölçümler başlangıçta, 2. ve 6. haftada yapıldı. Ağrı değerlendirmesi için vizüel analog skala, eklem hareket açıklığı ve propriosepsiyon için dual inklinometre, endurans için McGill core endurans değerlendirmesi, bel farkındalığı için Fremantle bel farkındalık anketi, engellilik için Roland Morris engellilik anketi ve Oswestry engellilik indeksi kullanıldı. Yapılan müdahaleler sonrası her 3 grupta da tüm yönlerde eklem hareket açıklığının arttığını gördük.
Özet (Çeviri)
After headaches and chronic fatigue, low back pain is the most reported complaint, with more than 80% of the population reporting low back pain at some point in their life. The majority of low back pain cases are described as non-specific as there is no identifiable pathology on radiological imaging. We aimed to investigate the effects of instrument assisted manipulation and Mulligan mobilization with movement techniques on joint range of motion, pain, proprioception, endurance, back awareness and disability in individuals with chronic non-specific low back pain. Fifthy one individuals with chronic non-specific low back pain were included the study. The participants were randomly divided into 3 groups. Instrument assisted manipulation and core exercise program were applied to the first group, Mulligan mobilization with movement and core exercise program were applied to the second group, and the core exercise program was applied to the third group. Measurements were done at baseline, at the 2nd and 6th weeks. Visual analog scale, dual inclinometer, Mcgill core endurance assessment, Fremantle back awareness questionnaire, Roland Morris Disability Questionnaire and Oswestry Disability Index were used to assess pain, joint range of motion, proprioception, endurance, low back awareness and disability. After the interventions, we observed that the range of motion increased in all directions in all 3 groups.