Güney Karadeniz Bölgesi'ndeki Patella caerulea türünün morfolojik ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Morphological and growth characteristics of Patella caerulea species in the Southern Black Sea region
  1. Tez No: 639315
  2. Yazar: AHMET EMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Patella caerulea, Gastropoda sınıfının Patellidae familyasına ait türlerinden olup, denizlerdeki kayalık gelgit bölgelerinde yaşarlar. Bu çalışmada Karadeniz'in Güney sahillerindeki kayalık bölgesindeki Patella caerulea türünün morfometrik, bazı büyüme ve üreme özellikleri belirlenmiştir. Çalışma, Güney Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Ordu sahillerinde 12 ay (Nisan 2018-Mart 2019) boyunca aylık örnekleme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresi boyunca 1830 adet birey örneklenmiştir. Örneklenen bireylerde kabuk boyu (KB), kabuk eni (KE), kabuk yüksekliği (KY), kabuk ağırlığı (KW), et ağırlığı (EW) ve toplam ağırlık (W) ölçümleri yapılmıştır. Kabuk boyları 6.31 ve 47.05 mm arasında değişmekte olup, ortalama kabuk boyu 28.42±0.16 mm olarak hesaplanmıştır. Toplam ağırlık ortalaması ise 3.84±0.06 g olarak belirlenmiştir. KB-W ve KE-W arasındaki ilişki sırasıyla W = 0.0001KB3.0901 (R2=0.9602) ve W = 0.0005KE2.7999 (R² = 0.9559) olarak tespit edilimiştir. Ortalama et ağırlığı ise 1.49±0.02 g olarak hesaplanmıştır. Türün Ekim ayında ürediği tespit edilmiş ve dişi /erkek oranı 1.9:1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Patella caerulea is belonging to the Patellidae family of the Gastropoda class and it lives in rocky tidal zone. This study has the aim of determining the morphometric, some growth and reproductive characteristics of Patella caerulea living in rocky regions on the southern coasts of the Black Sea. P. caerulea samples were collected for 12 consecutive months (April 2018-March 2019) from Ordu, of the Black Sea southern coast. A total of 1380 samples were collected during this study. The shell length (SL), shell width (SWi), shell height (SH) and shell weight (SWe), meat weight (MW) and total weight (W) were measured. SL changes between 6.31 and 47.05 mm with an average value of 28.42±0.16 mm. Average W of the total sampling group was 3.84±0.06. Relationships between SL and W, SWi and W were found as W = 0.0001SL3.0901 (R2=0.9602) and W = 0.0005SWi2.7999 (R² = 0.9559). Average MW of P. caerulea was calculated as 1.49±0.02 g. The spawning season were observed in October and female and male ratio was 1.9:1.