Yenilenebilir enerji işletmelerinde öğrenen örgüt algısının örgüt içi girişimciliğe etkisi
The effect of learning organization perception on intrapreneurship in renewable energy companies
  1. Tez No: 639316
  2. Yazar: DİNÇER ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada yenilebilir enerji kaynaklarına dönüşüm sürecinde enerji işletmelerinde öğrenme yönelimi algısının iç girişimciliğe etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Balıkesir bölgesinde faaliyet gösteren enerji şirketleri üzerinden yapılmıştır. Araştırmada SPSS analiz programı kullanılmış olup, korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler neticesinde, İç girişimcilikte elde edilen 3 boyut (yenilikçilik, risk alma ve proaktiflik ve özerklik) çok önemlidir. Demografik değişkenlerden yaşın, yenilikçilik ve özerklik boyutunda anlamlı bir etki yaptığı görülürken, risk alma ve proaktiflik de yaş ve çalışma süresi boyutunda anlamlı bir etki yapmaktadır. Bunun yanı sıra demografik değişkenler kontrol altına alındıktan sonra, sürekli öğrenmenin yenilikçilik, risk alma ve proaktiflik üzerinde, paylaşımcı sistemlerin yenilikçilik, risk alma, proaktiflik ve özerklik üzerinde, güçlendirilmiş çalışanların risk alma ve proaktiflik üzerinde etkisi olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of learning organization perceptions to the intrapreneurship. The research was conducted on energy companies operating in Balıkesir region. SPSS analysis program was used in the study and correlation and hierarchial regression analyzes were performed. As a result of the analyzes, the three dimensions (innovation, risk taking and proactivity and autonomy) obtained in internal entrepreneurship are very important. While demographic variables had a significant effect on age, innovation and autonomy, risk taking, and proactivity had a significant effect on age and working time. Furthermore, after controlling demographic variables, it is seen that continuous learning influences innovation, risk taking and proactivity, sharing systems influence innovation, risk taking and proactivity and autonomy, and strengthened employees influence risk taking and proactivity.