Yenilenebilir enerji işletmelerinde insan kaynakları muhasebesi üzerine bir araştırma
A research on human resources accounting in renewable energy companies
- Tez No: 543645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAZARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, örnek olarak seçilmiş bir yenilenebilir enerji işletmesinin, insan kaynaklarına ilişkin parasal işlemlerinin nasıl muhasebeleştirildiği incelenmiştir. Bu araştırmadaki temel amaç, bu işlemlerin insan kaynakları muhasebesi yaklaşımına göre kayıtlara geçirilip geçirilmediğini araştırmak ve bu konudaki eksikliklerin düzeltilmesine yönelik öneriler sunmaktır. Ayrıca insan kaynakları muhasebesi yaklaşımına göre önerilen kayıtların Türkiye Muhasebe Standartları açısından değerlendirilmesi de çalışmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle,“insan kaynakları”kavramı ele alınmış ve özellikle insan kaynaklarının ölçümü ile ilgili olarak, literatürde yer alan yaklaşımlar detaylı olarak incelenmiştir. Ardından, bir muhasebe uzmanlık alanı olarak, insan kaynakları muhasebesi yaklaşımı, çok yönlü olarak ele alınmıştır. Devamında, yenilenebilir enerji kavramı, yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji işletmeleri incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise, örnek bir işletmede, insan kaynaklarına ilişkin parasal işlemler, literatüre bağlı kalarak tespit edilmiş ve yevmiye kaydı açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, örnek işletmede yapılan incelemede, insan kaynaklarına ilişkin parasal işlemlerin muhasebeleştirilmesinde, insan kaynakları muhasebesi anlayışının benimsenmediği, aksine bu işlemlerin, geleneksel yöntem olan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT)'ne göre kayıtlara geçirildiği görülmüştür. Bu tespit üzerine tezde, örnek işletmenin, konu ile ilgili yapmış olduğu yevmiye kayıtlarına yer verilmiş ve her kaydın altına, o parasal işlemin, insan kaynakları muhasebesi anlayışına göre nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiğine ilişkin yevmiye kaydı önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accounting of financial transactions for human resources of a exemplarily selected renewable energy company, has been studied in this research. The main goal in this study is to investigate whether these transactions are recorded according to human resources accounting approach and to offer suggestions for correcting the deficiencies in this subject. Further evaluation in terms of Turkey Accounting Standards recommended by the approach of human resources accounting records constitute the secondary objective of the study. In study firstly, the term“human resources”has been detailed, especially the approaches to measurement of human resources in literature. Additionally, human resources accounting approach has been handled in many aspects. Additionally, renewable energy, renewable energy resources and renewable energy companies have been studied. In the final section, the financial transactions for human resources in a sample enterprise have been revealed and verified against journal entiries. As a conclusion, the human resources financial transactions in the sample enterprise have not been booked in accordance with human resources accounting approach. On the contrary, they been booked in accordance with“general communique on accounting system application”. Upon this detection, the journal entiries of sample enterprise have been inserted into this thesis with the correspondant journal entiries according to human resources accounting approach.