Temel hak ve özgürlüklerin korunması bakımından Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın yeri ve önemi
The place and significance of European Court of Justice of protection of fundamental right and freedom
  1. Tez No: 639370
  2. Yazar: SEYFUL ABDULLA OGLI MEYARLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa Birliği'nin ilk Antlaşmalarında açıkça yer almayan temel hak ve özgürlükler çok geçmeden hem Avrupa bütünleşmesinin hem de Avrupa Birliği'nin merkezinde yerini almaya başarmıştır. Temelde ekonomik işbirliğine dayanan bütünleşme, zaman içinde siyasi bir birliğe doğru nitelik değiştirerek, Birliğin içinde ve dışında demokrasi prensiplerini ve temel hak ve özgürlüklerin korunmasında daha da etkin bir yere sahip oldu. Günümüzde artık temel haklar topluluğu olan Avrupa Birliği'nin temel değerleri; özgürlük, demokrasi, temel hak ve özgürlüklere saygı ve hukukun üstünlüğüdür ve artık bu değerlerin korunması, Avrupa Birliği'ne üyelik için vazgeçilemez bir önkoşul olarak kabul edilmiştir. Temel hak ve özgürlüklerin korunması AB'de önemli bir yere sahip olmasında en önemli aktör Avrupa Birliği Adalet Divanı'dır. Nitekim Adalet Divanı içtihadını adım adım oluşturarak, kapsamlı ve dikkate değer bir temel haklar katalogunu geliştirmiş ve Birlik Hukuku'nun genel ilkeleri olarak aynı değer ve etkide geçerli olmasının başarmıştır.
Özet (Çeviri)
In European Union's first agreements, not openly taken its place fundamental rights and freedom, quickly gained its place in the center of European Integration and European Union. In its foundation, European Integration, which rested on economic co-operation, which in time changed its characteristic to a political one started the support of protection of democracy, fundamental rights and freedom both inside and outside the Union in a more active manner. Nowadays, The fundamental values of the European Union, which is the fundamental rights; freedom, democracy, respect to fundamental rights and freedom, and supremacy of law. Protection of these values has become a pre-condition to join a European Union as a member. The reason behind the protection of basic rights and freedom by EU is the Court of Justice. Indeed, Court of Justice has developed a catalogue of comprehensive and worth of notice inner laws step by step and it has succeeded in validation of general principles of Union law at equal importance and effect.