İlkokul hayat bilgisi eğitim araçlarındaki yazılı ve görsel içeriklerin toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk hakları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of written and visual contents in primary school life science educational tools in terms of gender equality and children's rights
- Tez No: 949842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA HÜRREM SÜNNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Giresun ilindeki ilkokullarda okutulan 1, 2 ve 3. sınıf Hayat Bilgisi ders kitaplarında yer alan yazılı ve görsel içerikler; toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk hakları bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış, veriler içerik çözümlemesi yoluyla sistematik olarak incelenmiştir. Ders kitapları; meslek temsilleri, aile içi roller, bireylerin ilgi alanı ve uğraşları, dil içerisinde kalıplaşmış söylemler açısından toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk hakları bağlamında analiz edilmiştir. Ayrıca, içeriklerde çocuğun temel hakları içerisinde bulunan; eğitim hakkı, eşitlik, ayrımcılık yasağı, kimlik hakkı, oyun, dinlenme ve kültürel etkinliklere katılım haklarının ne düzeyde yer aldığı değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, ders kitaplarında toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin kalıplaşmış yargıların zaman zaman sürdürüldüğünü ve çocuk haklarına yeterince yer verilmediğini ortaya koymaktadır. Bu durum, ilkokul düzeyinde kullanılan eğitim araçlarında daha kapsayıcı, eşitlikçi ve hak temelli bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Araştırma, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk haklarının güçlendirilmesine yönelik eğitim politikalarına ve uygulamalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the written and visual content of 1st, 2nd, and 3rd grade Life Studies textbooks used in primary schools in Giresun during the 2024–2025 academic year were evaluated in the context of gender equality and children's rights. The research employed the document analysis method, one of the qualitative research designs, and the data were systematically examined through content analysis. The textbooks were analyzed in terms of gender equality and children's rights within the categories of occupational representations, family roles, individuals' interests and activities, and stereotypical expressions in language. Additionally, the extent to which fundamental children's rights—such as the right to education, equality, non-discrimination, identity, play, rest, and participation in cultural activities—were included in the content was assessed. The findings reveal that stereotypical judgments regarding gender roles are occasionally perpetuated in the textbooks, and that children's rights are not adequately represented. This highlights the need for a more inclusive, equality-oriented, and rights-based approach in educational materials used at the primary school level. The study aims to contribute to educational policies and practices that promote gender equality and children's rights in education.