Çeşitli gıda ürünlerinde 210Po aktivite konsantrasyonlarının alfa spektrometresi kullanılarak belirlenmesi
Determination of 210Po activity concentrations by using alpha spectrometer in various food products
  1. Tez No: 639416
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
238U bozunum serisi ürünlerinden olan radyoaktif 210Po çekirdeği alfa ışıması yaparak kararlı 206Pb çekirdeğine bozunmaktadır. Radyoaktif zehirlenmesi oldukça yüksek olan 210Po, çeşitli yollardan ve gıda ürünlerinden insanlara geçmektedir. Vücuda alındığı takdirde organizmaları ışınlayabilmekte ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu çalışmada günlük tüketilen gıdalarda bulunan 210Po çekirdeğinin aktivite konsantrasyonlarının ve yıllık etkin içsel doz oranlarının hesaplanması amaçlanmıştır. Günlük beslenme rutinleri göz önünde bulundurularak çeşitli illerden, farklı koşullarda yetişen farklı gıda örnekleri toplanmıştır. Her bir gıda örneği radyo kimyasal yöntemler kullanılarak hazırlandıktan sonra alfa spektrometre sistemi kullanılarak 210Po çekirdeğinin aktivite konsantrasyonları ölçülmüş ve yıllık etkin içsel doz oranları hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen değerler, literatürde yer alan benzer çalışma sonuçları ve UNSCEAR tarafından belirlenmiş olan sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The radioactive 210Po which is from products of 238U decay series decays to stable 206Pb by alpha radiation. 210Po, which has very high radioactive poisoning, passes through to people from various ways and food products. If it is taken into the body, it can irradiate organisms and cause serious health problems. In this study, it is aimed to calculate activity concentrations and annual effective dose rates of 210Po element in daily consumed foods. Taking into consideration the daily feeding routines, food samples were collected from different provinces and provinces in different conditions. After each food sample was prepared by radiochemical methods, activity concentrations of 210Po nucleus were measured using alpha spectrometer system and annual effective dose rates were calculated.The values obtained from the study were compared with the results of similar studies in the literature and the limit values determined by UNSCEAR.