Müslüman kardeşler örgütünün çağdaş islamcı akımlar üzerindeki etkileri
Impacts of muslim brotherhood on the contemporary islamic movements
  1. Tez No: 207530
  2. Yazar: İBRAHİM TOLGA BABAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFET YİNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Uluslararası çıkar mücadelelerinin tüm boyutlarıyla ve en yogun olarak yasandıgı bölgelerin basında gelen Ortadogu, 19. Yüzyıl'ın sonunda ve 20. Yüzyıl'ın basında ?Büyük Güçler?in siyasi ve ekonomik rekabet alanı olmustur. Sözkonusu rekabetin incelenmesi, Ortadogu'da bugün yasanan siyasi, ekonomik ve sosyal sorunların neden - sonuç iliskileriyle dogru analiz edilebilmesi açısından önem tasımaktadır. Çalısmamızın kavramsal alanını olusturan ?Müslüman Kardesler (hvan-ı Müslimin) örgütünün çagdas slamcı akımlar üzerindeki etkileri? ise bu neden - sonuç iliskilerinin sosyolojik boyutunu ortaya koymaktadır. Müslüman Kardesler, Ortadogu genelinde birçok çagdas slamcı akıma gerek siyasi, gerekse sosyal anlamda esin kaynagı olması bakımından, bölge tarihinde önemli yer tutmaktadır. 1928'de Mısır'da kurulan Müslüman Kardesler, slami yönelimli olmakla birlikte, özünde ngiliz Emperyalizmi ile mücadele amaçlı bir bagımsızlık hareketini baslatmıs, zamanla Mısır toplumunun iç dinamikleri ve konjonktürel etkilesim sayesinde militan bir kimlik kazanmıs, birçok slam ülkesine yayılmıs, faaliyet gösterdigi ülkelerin ve toplumların özellikleri ve ihtiyaçları dogrultusunda farklılasmıstır. Yüzyılın sonuna dogru birçok Ortadogu ülkesinde Müslüman Kardesler felsefesinden türeyen ve çesitli isimler altında faaliyet gösteren yapılanmaların temel hedefleri dahi çogu zaman farklılık göstermis, slam toplumunun yasayısı, devletin bu toplum nezdindeki yeri, diger slamcı akımlara yönelik tavır gibi hususlarda Müslüman Kardesler temelinden uzaklasıldıgı gözlenmistir. 11 Eylül 2001'de A.B.D.'de meydana gelen ve modern siyasi tarihte milat kabul edilen terör eylemleri, 1979 ran slam Devrimi sonrasında Ortadogu'da ve tüm dünyada tartısılan din savasları, dini temelli kültürel ayrısmalar ve“Medeniyetler Çatısması”konulu argümanları uluslararası siyasi gündeme daha yogun olarak tasımıstır. Bugün ve gelecek itibarıyla, Ortadogu'nun yeniden yapılandırılmasında Müslüman Kardesler gibi bölge rejimlerine karsı belirli bir tabana sahip muhalif unsurların rolü bu çerçevede önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a region of intensive international struggle with all aspects of national interest, the Middle East has been the area of political and economic rivalry of the Great Powers in the late 19th century and the early 20th. Scrutiny of the rivalry between the Great Powers is deemed important for the correct analysis of the Middle East?s current political, economic and social problems, as regards the cause and effect correlations. ?The Effects of the Muslim Brotherhood on the Contemporary Islamist Movements? which is the conceptional area of our study, puts forth the sociological aspect of these correlations. Being a source of both political and social inspiration for many current Islamist movements througout the Middle East, the Muslim Brotherhood plays an important role in the history of the region. Founded in 1928, the Muslim Brotherhood with an Islamic origin has essentially started a movement of independence, aiming to fight the British Imperialism. As a result of the inner dynamics of the Egyptian society and the conjunctural interaction, it has gained a militant identity over time. Spreading to many of the Muslim countries, it has adopted itself to the features and the needs of these countries and societies. Towards the end of the century, organizations originating from the Muslim Brotherhood philosophy in many Middle Eastern countries, operating under different names even have been observed to have strayed away from their main objectives. It has been observed that they have been alienated from the essence of the Muslim Brotherhood, in terms of lifestyle of the slamic society, the status of the state within that society and the attitude towards the Islamic trends. The terrorist attacks of September 11, 2001 in the U.S.A, perceived as a milestone in modern political history, have caused the arguments of ?Wars of Religion?, ?Cultural Isolations Based on Religion? and ?the Clash of Civilizations?, which have been debated both in the Middle East and throughout the world following the Iranian Islamic Revolution of 1979, to appear more intensively on the international political agenda. As of today and the future, the role of the opposing elements having a certain support basis, such as the Muslim Brotherhood, which challenge the regimes in the region, is gaining importance within the context of restructuring the Middle East.