The impact of envy and regret on risk attitudes: Experimental study
Pişmanlık ve hasetin risk tavurlarına olan etkisi: Deneysel çalışma
- Tez No: 639464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Karar verme süreci psikoloji, sosyal psikoloji, nöroloji ve ekonomi gibi insan davranışlarını inceleyen disiplinlerde temel araştırma konusudur. İktisat, risk tavırlarının karar verme sürecinde belirleyici olduğunu varsaymaktadır. Buna karşılık psikoloji literatüründe duyguların da bu süreçte etkili olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Pişmanlık ve haset bu duygular arasında iki önemli örnektir. Pişmanlık, kişi bireysel olarak karar verdiğinde ortaya çıkarken, haset sosyal ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Pişmanlık ve hasetin deneyimlenmesi, bu deneyimin ardından verilecek kararlardaki risk tavırlarını etkileyebilir. Bu çalışmada kişilerin pişmanlık ve haset deneyimlerinin risk tavırlarına olan etkisi kontrollü laboratuvar deneyleri yapılarak incelenmektedir. Deneylerde her katılımcıdan iki tur tekrar eden riskli bir piyangoya yatırım kararı vermeleri istenir. Katılımcılar verdikleri kararlara göre kazançlar elde eder. Kararlar grup tretmanlarında iki kişilik bir grubun üyesi olarak ya da birey tretmanlarında bireysel olarak verilir ve her durumda verilen karar diğer katılımcılardan bağımsız olarak verilir. Ana tretmanlarda, kişiler iki tur karar verdikten sonra kendi kararlarını ve ilgili kazançlarını içeren geri bildirim alır. Kontrol tretmanlarındaki geri bildirimler birey ve grup tretmanlarına göre değişimektedir. Birey kontrol tretmanında, her tur sonunda yatırım kararı ardından bireysel geri bildirim verilir. Grup kontrol tretmanlarında ise, iki farklı geri bildirim bulunmaktadır. Birinci grup kontrol tretmanında grup üyelerine her tur sonunda bireysel geri bildirim verilirken, ikinci group kontrol tretmanında kişilere her tur sonunda diğer grup üyesi ile ilgili de geri bildirim verilmektedir. Katılımcılar iki tur karar verdikten sonar demografik özelliklerini belirttikleri ve genel risk tavırlarını değerlendirdikleri bir anket doldurmaktadır. Bu çalışmadaki deney tasarımı sayesinde bireysel geri bildirimlerin ve başkalarının geri bildirilerinin kişilerin risk tavırları üzerindeki etkisi gözlenebilmektedir. Ayrıca, risk tavırları üzerinde parametre etkisinin gözlenmesi için deney iki farklı parametre kümesiyle uygulanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre kişilerin risk tavırları farklı parametreleden etkilenmemektedir. Kişiler geri bildirimlere her zaman tepki vermemekte, fakat tepki verdiklerinde lotaryaya yatırımlarını azaltmaktadırlar. Bunun dışında, kişiler grup tretmanlarında partnerleriyle ilgili geri bilddirim aldıklarında onların yatırımlarına yakalaşan miktarda yatırımda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The process of decision-making has been studied by disciplines exploring human behaviours, such as psychology, social psychology, neurology and economics. Economics assumes that risk attitudes are determinant of decision-making processes. However, there has been several psychological studies indicating that emotions also play a role in decision-making process. Regret and envy are two such emotions. Regret appears when one makes decision individually, whereas envy appears when one makes decision in a social context. The experience of regret and envy may impact a persons' risk attitudes. In the current study, the impact of regret and envy on risk attitudes will be explored by a controlled laboratory experiment. This study is a within-subject study in which participants make lottery investment decisions for two adjacent rounds. The lottery investment decisions are made in either individual or group treatments. Participants in the individual treatments are single and the ones in the group treatments have been matched with a random participant in the laboratory during the decision making. In all of the treatments, each participant makes the decisions individually. Both individual and group treatments have main and control type treatments. Participants in the main treatments receive personal feedback of lottery investments and related results after adjacent decision making of two rounds. While the participants in individual control treatments receive personal feedback at the end of each round after decision making, it is different in the group control treatments. There are two different group control treatments. In the first one, participants receive personal feedbacks, whilst in the second control treatment they receive the feedback of the participant they are matched with in addition to personal feedbacks. After decision making of two rounds, participants fill out a questionnaire stating their demographics and self-assessed general risk attitudes. This design allows us to observe the effect of personal feedback and partner's feedback on risk attitudes. Besides, we conducted two different sets of parameters to observe whether different parameters effect risk attitudes (lottery investments). We cannot observe a parameter effect on the lottery investments. We concluded that participants in our sample do not always react to feedbacks, but when they do they decrease their lottery investments. Additionally, they have tendency to imitate their partner when they receive information about them.