Mediating role of self-compassion on the relationship between early maladaptive schema domains and secondary traumatic stress of refugee aid workers
Erken dönem uyum bozucu şema alanları ile mülteci yardım çalışanlarındaki ikincil travmatik stresi arasındaki ilişki üzerinde öz-şefkatin aracı rolü
- Tez No: 639485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN CEM ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken dönem uyum bozucu şema alanları ile mülteci yardım çalışanlarındaki ikincil travmatik stresi arasındaki ilişki üzerinde öz-şefkatin rolünü incelemektir. Bu korelasyon çalışmasında amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Araştırmaya, Türkiye'nin farklı kurumlarından 116 katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların yaşları 23 ile 64 arasında değişmektedir. Veriler, Young Şema Ölçeği (YSQ-SF3), İkincil Travmatik Stres Ölçeği (STSS), ve Öz-duyarlılık Ölçeğinin (SCS) Türkçe'ye uyarlanmış versiyonlarıyla toplanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri araştırmacı tarafından geliştirilen form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öz-şefkatin erken dönem uyum bozucu şema alanları ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkideki aracı rolü göz önüne alındığında, öz-şefkatin, erken dönem uyum bozucu şema alanları (Zedelenmiş Sınırlar hariç) ile mülteci yardım çalışanlarındaki ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide orta ve büyük etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur. Mevcut çalışmanın bulguları, ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır. Klinik çıkarımlar, sınırlılıklar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the role of self-compassion on the relationship between early maladaptive schema domains and secondary traumatic stress of refugee aid workers. In this correlational study, purposive sampling was used. 116 participants from different institutions in Turkey participated voluntarily in the research. Their age range was between 23 and 64. The data was collected through Turkish versions of Young Schema Questionnaire-Short Form Version 3 (YSQ-SF3), Secondary Traumatic Stress Scale (STSS), and Self-compassion Scale (SCS). The demographic information of the participants was collected through the form developed by the researcher. The results of the research showed that there are significant relationships among the variables. Moreover, self-compassion had a medium to large effect size on the relationship between early maladaptive schema domains except for Impaired Limits and secondary traumatic stress of refugee aid workers considering the mediating role of self-compassion in the relationship between early maladaptive schema domains and secondary traumatic stress. The findings of the current study were discussed within the scope of relevant literature. Implications of the study, limitations of the study, and future suggestions were presented.