Mortality modelling with renewal process and optimal hedging strategy under basis risk
Ölümlülüğün yenileme süreci ile modellenmesi ve baz riski altında optimal korunma stratejisinin bulunması
  1. Tez No: 639533
  2. Yazar: SELİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde, sigortalı bireylerin kalan yaşam sürelerindeki belirsizlikten kaynaklanan riskler ele alınmıştır. Bu riskler katastrofik ölümlülük riski ve uzun ömürlülük riski olarak sınıflandırılabilir. Katastrofik ölümlülük riski, ölüm oranlarında meydana gelen ani artışları ifade etmektedir. Katastrofik ölümlülük riski bireylerin beklenilenden daha kısa süre yaşaması riskini ifade ederken uzun ömürlülük riski bireylerin ölüm oranlarındaki gelişimin belirsizliğini göstermektedir. Katastrofik ölümlülük riski, ölüm eğrileri üzerinde kısa süreli geçici sıçramalara sebep olmaktadır. Ölümlülük sıçramalarının meydana gelme olasılıklarının düşük olması ve yüksek şiddetli bir yapıya sahip olmaları nedeniyle ortaya çıkma zamanları tahmin edilememektedir; Ancak olayların geçmişi, gelecekteki meydana gelme olasılıkları hakkında bilgi vermektedir. Bu tezde, katastrofik ölümlülük sıçramalarının sıklığının modellenmesi için yeni bir yaklaşım geliştirilmiş ve yenileme süreci kullanılarak Lee-Carter ölümlülük modelinin farklı bir versiyonu önerilmiştir. Bu tezde ele alınan bir başka risk faktörü ise uzun ömürlülük riskidir. Bu riskten korunma sağlamak amacı ile indekse bağlı uzun ömürlülük swapları kullanılmıştır. Ancak korunma araçları ve emeklilik veya sigortacı portföylerinin ölümlülük yapıları arasında farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Portföylerin ölümlülükleri arasındaki farktan kaynaklanan bu risk uzun ömürlülük baz riski olarak adlandırılmaktadır. Bu riskten korunma sağlamak ve modellemeye dahil edebilmek amacı ile önerilen ölümlülük modeli baz riski çerçevesinde genişletilmiştir. Ölümlülüğe bağlı türev ürünler tezgâh üstü piyasalarda işlem gördüğü için sigorta şirketleri ya da emeklilik planları karşı taraf temerrüt riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tezde, teminatlandırma bağlamında uzun ömürlülük baz riski ve karşı taraf temerrüt riskleri için bir riskten korunma çerçevesi önerilmektedir. Analiz sonuçları karşılıklı teminat alımının uzun ömürlülük baz riskinde önemli bir azalma sağladığını ve riskten korunma etkinliğini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the risks that are related to the random residual lifetime of insureds. These risks could be classified as catastrophic mortality risk and longevity risk. Catastrophic mortality risk represents the sudden increases in mortality rates. While catastrophic mortality risk describes the shorter lifetime than anticipated of an individual or a group, its counterpart longevity risk represents the uncertain evolution in mortality rates. Catastrophic mortality risk often causes transitory jumps on the mortality curve. Several stochastic mortality models have been developed to capture these jump effects. Due to their low probability and high-impact nature, the timing and the frequency of future catastrophic events and hence mortality jumps are unpredictable, however, the history of events could give information about their future occurrences. In this thesis, a new approach for the modelling of the frequency of catastrophic mortality risk is introduced and a specification of the Lee-Carter model using the renewal process is proposed. Longevity risk is another risk factor that we examined in this thesis. We use index-based longevity swaps to hedge this risk. However, the potential differences between hedging instruments and pension or annuity portfolio cause longevity basis risk. Since the longevity-linked derivatives are traded in the over-the-counter markets, insurers or pension plans can be exposed to counterparty default risk. In this thesis, we provide a hedging framework for longevity basis risk and counterparty default risks in the context of collateralization. Our analysis present that bilateral collateral posting increases longevity basis risk reduction level and hedge effectiveness.