Kahramanmaraştaki lise öğrencilerinin viral hepatitlerle ilgili bilgi düzeyleri ve farkındalıkları
Knowledge level and awareness of visa hepatites of HIGH school students in Kahramanmaras
- Tez No: 639560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Çalışmamız, Kahramanmaraş ilinde lise öğrenimi almakta olan öğrencilerin viral hepatitlerle ilgili bilgi düzeylerini ölçmek, farkındalıklarını artırmak ve buna uygun tutum ve davranışlar geliştirmelerini sağlamak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2020 01 Ocak- 31 Mart aylarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmamıza 1101 öğrenci katılmıştır. Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Literatür taraması sonucu oluşturulmuş, sosyodemografik özellikleri de içeren toplam 42 soruluk anket formları ön test-son test şeklinde eğitim öncesinde ve eğitimden bir hafta sonra, sınıf ortamında, araştırmacıların gözetiminde öğrencilere uygulanmıştır. Bilgi soruları; viral hepatitlerle ilgili genel bilgiler, hastalığın bulaşma yolları, hastalık için risk teşkil eden gruplar, hastalığın seyri ve korunma yollarına yönelik bilgileri ölçmek üzere hazırlanmıştır. Araştırmada, iki düzeyli grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t-testi, üç ve üzeri düzeyli gruplarda karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Ki Kare analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study is planned to measure the knowledge level of viral students who are studying high school in Kahramanmaraş province, to increase their awareness and to develop appropriate attitudes and behaviors accordingly. Material and Method: Our study was carried out in January 1 and March 31, 2020. 1101 students participated in our research. Our study is a descriptive and cross-sectional study. The questionnaire forms with a total of 42 questions including sociodemographic features, which were created as a result of the literature review, were applied to the students in the classroom environment, under the supervision of the researchers, before and after the training. Information questions; It is prepared to measure general information about viral hepatitis, ways of transmission of the disease, groups that pose a risk for the disease, course of the disease and ways of prevention. In the research, t-test was used for comparing two-level groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparing groups with three-level levels. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between continuous variables, and Chi-square analysis was performed to examine the relationships between categorical variables.