Aort diseksiyonu tanısı almış hastaların prognozunun değerlendirilmesinde hematolojik parametrelerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
İn the evaluation of the prognosis of patients with a diagnosis of aortic disection evaluation of the availability of hematological parameters
  1. Tez No: 639589
  2. Yazar: İBRAHİM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL, UZMAN REZAN KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, İlk ve Acil Yardım, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç:Akut aort diseksiyonu(AAD) yüksek ölüm oranına sahip vasküler acil bir durumdur. Hastaların %48,6 sı hastaneye ulaşamadan, % 30 u da hastanede hayatını kaybetmektedir. Çok hızlı cerrahi müdahale gerektirir. Hastalık erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Yaş dağılımına bakıldığında gelişmiş batı toplumlarında 50'li yaşlardan sonra aort diseksiyonu görülme riski artmaktadır. Erken tanının bu hastalıkta mortalite ve prognoz açısından oldukça değerli olduğu bilindiğinden bu tez çalışmasında; aort diseksiyonu hastalığının erken tanı almasındadüşük maliyetli hematolojik parametrelerinmortalite ve prognoz üzerine etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Method:Çalışmamız 01/01/2010-15/11/2019tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi,Atatürk Eğitim veAraştırma Hastanesi Acil Servisi'nde AAD tanısı alan dâhil edilme kriterlerini karşılayan 139 hastanın arşiv kayıtlarının geriye dönük olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların dosyalarından yaşı, cinsiyeti, diseksiyon tipi, mortalitesi ve prognozu değerlendirilmiştir.Laboratuvar sonuçlarından WBC, NEU, LYM, HB, HCT, MCV, RDW, PLT, MPV, D-Dimer değerleri kaydedilmiş ve istatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Acute aortic dissection is a vascular emergency with a high mortality rate. 48.6% of the patients die before reaching the hospital and 30% die in the hospital. It requires very fast surgical intervention. The disease is more in men than in women. Considering the age distribution, the risk of aortic dissection increases after 50s in developed western societies. It was investigated whether low cost hematological parameters would be effective in early diagnosis, determination of mortality and prognosis. Material and Method: Our study was carried out by retrospectively examining the archive records of 139 patients who met the inclusion criteria diagnosed as AAD in the Izmir Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department between 01/01 / 2010-15 / 11/2019. Age, gender, dissection type, mortality and prognosis of the patients' files were evaluated. WBC, NEU, LYM, HB, HCT, MCV, RDW, PLT, MPV, D-Dimer values were recorded from the laboratory results. Statistical analyzes were made in IBM SPSS Statistics Version 22 package program. Chi-Square Trend statistical analysis was used to compare the data between groups.