Yenidoğan sepsisi tanisinda trombosit sayisi ve ortalama trombosit hacmi değerlerinin önemi
The importance of trombocyte and MEAN platelet volume in diagnosis of neonatal sepsis
- Tez No: 639590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yaşamın ilk ayını kapsayan yenidoğan dönemindeki erken ve geç başlangıçlı sepsis çeşitli etken mikroorganizmaların etiyolojide yer aldığı sistemik bir hastalıktır. Mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan yenidoğan sepsisinin erken tanısı ve etkin kapsamlı tedavi planlaması önemlidir. Hastanemizin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan erken ve geç sepsisli yenidoğan olgularında ve sağlıklı kontrol gruplarında öncelikle trombosit ve ortalama trombosit hacmi değerlerinin hangi düzeylerde olduğunu, bu belirteçlerin tanısal süreçteki önemini belirlemeyi ve diğer enfeksiyon belirteçleriyle aralarındaki etkinliği karşılaştırmayı hedefledik. Çalışmamız Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında sepsis tanılı 105 olgu ve 75 sağlıklı olgu üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Gebelik haftasına göre 38 ve 42 doğum haftası aralığında, doğum ağırlığı 2500 gramın üzerinde tartılan, klinik olarak yenidoğan sepsisi bulguları ve semptomları ve kan kültüründe üreme olan, laboratuvar bulgularında hematolojik ve biyokimyasal belirteçleri enfeksiyon lehine tespit edilen olgular çalışmaya dahil edildi. Sepsis grubundaki olguların antibiyoterapiye başlamadan önce ve kontrol grubundaki olguların 1. gün ve 5. gün lökosit, hemoglobin, mutlak nötrofil sayısı, immatür / total nötrofil oranı, trombosit ve ortalama trombosit hacmi, c-reaktif protein değerlerine bakıldı. Tüm olguların demografik verileri karşılaştırıldı. Cinsiyete, doğum haftasına, doğum ağırlığına ve doğum şekline göre olgular arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Yenidoğan sepsisi tanısında c-reaktif protein, lökosit, immatür / total nötrofil oranı, trombosit ve ortalama trombosit hacmi belirteçlerinin belirleyici olduğu saptandı. Ortalama trombosit hacmi değerinin yenidoğan sepsisi tanısında özellikle c-reaktif protein ile birlikte pozitif korele olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Early or late onset neonatal sepsis is a systemic disease in first month of life caused by different microorganisms in etiology. Early diagnosis, efficient and comprehensive treatment of neonatal sepsis are important in consequence of high mortality and morbidity rate. We aimed to measure the platelets and mean platelet volume levels in the early and late onset sepsis diagnosed cases and in the healthy control group, determine the values in the diagnostic process and compare the efficacy of those parameters with other parameters of infection. This research was designed retrospectively between January 2016 and February 2017 in Tekirdağ Namık Kemal University Practice and Research Hospital Department of Pediatrics Neonatal Intensive Care Unit including 105 sepsis cases and 75 healthy newborns. Included cases in the study are between the 38 and 42 gestational weeks old, over 2500 grams of birth weight and have clinically signs and symptoms of neonatal sepsis; evidence-based positive blood culture and positive laboratory findings. First day and the fifth day of white blood cell count, hemoglobin, c-reactive protein, absolute neutrophil count, immature to total neutrophil ratio, platelet count and mean platelet volume are evaluated in both cases diagnosed with sepsis and healthy cases. The demographic data of all cases were compared. Statistically no significant diffirence was found according to the mode of delivery, birth weight, gestational age and gender. C-reactive protein, white blood cell count, immature to total neutrophil count, platelets and mean platelet volume parameters are determinant in the diagnostic process of neonatal sepsis. The correlation of mean platelet volume and c-reactive protein in the diagnosis is positive. Early or late onset neonatal sepsis is a systemic disease in first month of life caused by different microorganisms in etiology. Early diagnosis, efficient and comprehensive treatment of neonatal sepsis are important in consequence of high mortality and morbidity rate. We aimed to measure the platelets and mean platelet volume levels in the early and late onset sepsis diagnosed cases and in the healthy control group, determine the values in the diagnostic process and compare the efficacy of those parameters with other parameters of infection. This research was designed retrospectively between January 2016 and February 2017 in Tekirdağ Namık Kemal University Practice and Research Hospital Department of Pediatrics Neonatal Intensive Care Unit including 105 sepsis cases and 75 healthy newborns. Included cases in the study are between the 38 and 42 gestational weeks old, over 2500 grams of birth weight and have clinically signs and symptoms of neonatal sepsis; evidence-based positive blood culture and positive laboratory findings. First day and the fifth day of white blood cell count, hemoglobin, c-reactive protein, absolute neutrophil count, immature to total neutrophil ratio, platelet count and mean platelet volume are evaluated in both cases diagnosed with sepsis and healthy cases. The demographic data of all cases were compared. Statistically no significant diffirence was found according to the mode of delivery, birth weight, gestational age and gender. C-reactive protein, white blood cell count, immature to total neutrophil count, platelets and mean platelet volume parameters are determinant in the diagnostic process of neonatal sepsis. The correlation of mean platelet volume and c-reactive protein in the diagnosis is positive.