A complex plane analysis of dielectric response: Decomposition of ε_2 (ω) spectra into single lorentzian oscillators
Dielektrik tepkinin bir kompleks düzlem analizi: ε_2 (ω) spektrumlarının tek lorentz osilatörlerine ayrıştırılması
- Tez No: 639612
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, lineer optik dispersiyon teorisi çerçevesinde dielektrik kristaller için dielektrik fonksiyonu spektrumlarının bir matematiksel analizi yapılmıştır. Bu analiz bir kompleks düzlem analizidir. Bu analizle dielektrik fonksiyonlarının sanal kısımlarını temel bileşenlerine ayırmak için bir analitik yöntem türetilmiştir. Türetilen bu yöntem, dielektrik fonksiyonların spektrumlarını tek Lorentz osilatörlerine ayırmak için bir yöntemdir. Bilindiği üzere diğer optik fonksiyonlar gibi dielektrik fonksiyon da bir kompleks fonksiyondur. Dielektrik fonksiyonun bu özelliği kullanılarak bir kompleks düzlem oluşturulmuştur. Bu düzlemin reel ekseni, dielektrik fonksiyonun reel kısmından, sanal ekseni ise onun sanal kısmından oluşmaktadır. Bu düzlemde ε_2 (ε_1-1) fonksiyonunun bir çembere tamamlanan her bir döngüsü tek bir Lorentz osilatörü için lineer optik tepkiyi ifade eder. Her bir döngü için elde edilen çemberlerin analizleri yapılarak, her bir Lorentz osilatörünün rezonans frekansı, parametrelerin yardımıyla, bantlar arası optik geçişlerin olasılıkları hesaplanabilir ve bu geçişlerin enerji bant diyagramındaki konumları belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical analysis of the dielectric function spectra for the dielectric crystals was performed within the framework of the linear optical dispersion theory. This analysis is a complex plane analysis. With this analysis, an analytical method was derived to separate the imaginary parts of dielectric functions into its fundamental components. The derived method is a method for seperating the spectra of dielectric functions into single Lorentzian oscilators. As it is known, the dielectric function, like other optical functions, is a complex function. A complex plane was formed using this feature of the dielectric function. While the real axis of the plane constructed from the real part of dielectric function, the imaginary axis is its imaginary part. In this plane, each loop of the function ε_2 (ε_1-1) which completed into a circle represents the linear optical response for a single Lorentzian oscillator. The resonance frequency, the energy, and the width and the half-width of abnormal dispersion of each Lorentzian oscillator can be calculated by analyzing the circles obtained for each loop. Using these calculated parameters, the probabilities of optical interband transitions can be calculated and their positions in the energy band diagram can be determined.